OLBRACHT Ivan. Nikola Šuhaj loupežník

OLBRACHT Ivan. Nikola Šuhaj loupežník

„Zabili, zabili, chlapa z Koločavy,“ zpívá se v muzikálu Balada pro banditu. Jak možná víte, tím chlapem z Koločavy nebyl nikdo jiný, než známý podkarpatský zbojník Nikola Šuhaj, který byl 16. srpna 1921 i se svým mladistvým bratrem zabit svými komplici a následně dle dohody mrtvý vydán československým četníkům. Legendou zůstal tento psanec i po jednom století.

Kdo vlastně byl Nikola Šuhaj? Narodil se roku 1898 v Nižní Koločavě na Podkarpatské Rusi a již jako mladistvý byl charakterizován jako pytlák, zloděj a rváč. Byl odvedený, pravděpodobně roku 1916, k uherskému pěšímu pluku č. 85, který měl doplňovací okrsek v Marmarošské Sihoti (dnes Sighetu Marmației na hranicích Rumunska a Ukrajiny). Záhy ale dezertoval a skrýval se jako „zelený kádr“, jak bývají označováni dezertéři skrývající se po lesích, v okolí rodné Koločavy. V této době po něm, stejně jako po dalších dezertérech, pátralo uherské četnictvo, prý neúspěšně, přesto měl ale Šuhaj dva četníky v přestřelce zastřelit. Po ukončení první světové války se vrátil do Koločavy a oženil se. Záhy ale navázal na svůj dřívější styl života, neboť byl pronásledován také rumunskými četníky a snad i nějaký čas pobyl ve vězení.

Připomeňme ještě pro lepší pochopení kontextu, že Podkarpatská Rus připadla Československu (které jí slíbilo autonomní postavení) předběžně již mírovou smlouvou ze Saint-Germaine z roku 1919, definitivně pak smlouvou trianonskou z roku 1920. Československé jednotky většinu území obsadily již během roku 1919 v souvislosti s válkou proti Maďarům, ale východní části Podkarpatské Rusi zůstaly pod kontrolou spojenecké rumunské armády ještě další rok. Rumunští vojáci tuto oblast vyklidili až na základě vzájemné dohody v létě roku 1920. V době, kdy se do končin okolo Chustu stěhovaly československé státní úřady (rusínská cesta k přislíbené autonomii měla být ještě dlouhá), četnické stanice a vojsko, bylo zároveň nutné zabezpečit severovýchodní hranice, neboť Rudá armáda se při svém tažení na Varšavu značně přiblížila také k hranicím Podkarpatské Rusi. V chudém kraji nalézaly levicové myšlenky snadno živnou půdu a koncem srpna 1920 bylo v oblasti vyhlášeno stanné právo. S ohledem na výše uvedené souvislosti si lze snadno představit, že se nejednalo o právě nejklidnější oblast.

Českoslovenští četníci se se jménem Nikoly Šuhaje seznámili již v červnu 1920, když byl zatčen pro podezření z ozbrojené loupeže. Z vězení na četnické stanici ale Šuhaj utekl, snad po uplacení jednoho z četníků. Poté se stal vůdcem zbojnické bandy, která záhy nabyla nechvalné proslulosti po celém kraji. V roce 1921 vypsaly úřady na jeho hlavu vysokou odměnu, která se Šuhajovi stala osudnou. Vidina peněz totiž vedla jeho komplice k tomu, že Nikolu Šuhaje a jeho mladšího bratra Juru (teprve patnáctiletého) vylákali na schůzku a poté ubili sekerami. Mrtvá těla pak předali čs. četníkům. Zemřeli dva zločinci, legenda se ale teprve začala rodit.

Romantický příběh o zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a bojoval proti sociální nespravedlnosti, inspirovaný případem Nikoly Šuhaje, totiž následně počátkem 30. let sepsal známý levicově orientovaný spisovatel, novinář a publicista Ivan Olbracht, který od roku 1931 často pobýval na Podkarpatské Rusi a zdejší panenská příroda i příběhy a legendy jej hojně inspirovaly. Roku 1933 byl jeho román Nikola Šuhaj loupežník dokonce oceněn státní cenou za literaturu, což vzbudilo mnoho mimořádně kontroverzních reakcí a zvláště čs. četnictvo se ohrazovalo proti adorování lupiče a vraha. Románu to ale na popularitě rozhodně neubralo a rychle se dočkal neuvěřitelného množství vydání.

Prezentovaná kniha představuje londýnské vydání Nikoly Šuhaje, neboť Olbrachtův román vyšel i během druhé světové války nákladem Lidové knihovny mladého Československa v letech 1942–1944, a to minimálně dvakrát. Lze tak usuzovat ze skutečnosti, že dva výtisky, které se nalézají v Knihovně VHÚ Praha, se mírně liší úpravou titulního listu, ačkoliv jsou jinak totožné. Publikace formátu A5 je vázaná v pevných deskách zdobených grafikou idealizované postavy podkarpatského zbojníka.

Londýnské vydání Nikoly Šuhaje je tak nejen hezkým příkladem československé exilové kultury v těžkých dobách druhé světové války, kdy byla z hlediska ideologie příběhu akcentována linie boje za svobodu, ale také připomenutím neklidných prvních let Československé republiky v jejích nejvýchodnějších oblastech, Podkarpatské Rusi.

Citace:

OLBRACHT Ivan. Nikola Šuhaj loupežník : román. London : Lidová Knihovna Mladého Československa, [1942-1944]. 140 s.

Aktuálně



Přijďte se podívat na jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…