Pod křídly Sokola

Pod křídly Sokola

Dne 16. února roku 1862 byla založena Tělocvičná jednota pražská, která záhy přijala název Sokol. Tento dravec se stal také jejím symbolem. Spolek vznikl jako odpověď na předchozí založení čistě německé organizace Prager Turnverein (Pražský turnerský spolek). Sokol od té doby již 160 let nesmazatelně patří k české společnosti, kterou často pomáhal formovat, nezanedbatelně se podílel na vytvoření samostatné Československé republiky v době první světové války a na její obnově v letech druhé světové války. Sokolové vždy patřili mezi přední vlastence a často z jejich řad pocházely vůdčí osobnosti všech československých odbojů.

Symbolika Sokola představovala volnost a sílu a za pozornost stojí i skutečnost, že červená košile sokolského stejnokroje odkazovala na obdobný oděvní prvek Garibaldiho bojovníků za sjednocení Itálie, což již v počátcích u některých členů vzbudilo rozpaky. Sokolové projevili své vlastenectví již roku 1866, když po vypuknutí války s Pruskem nabídli císaři Františku Josefovi zformování sokolského dobrovolnického sboru, nicméně byli odmítnuti. Při dalším velkém válečném konfliktu, kterým se stala první světová válka, opět sokolové stáli u zrodu dobrovolnických jednotek – v tomto případě československých legií. Státotvornost znovu potvrdili při státním převratu roku 1918 a během následných válek o integritu nové Čs. republiky, při obsazování pohraničí a v boji o Těšínsko a Slovensko. Taktéž v dalším světovém konfliktu se sokolové stali jedním z pevných pilířů jak zahraničního, tak domácího odboje, přičemž přinesli nemalé oběti na životech, zvláště pak v období heydrichiády. Ve všech významných odbojových činech lze nalézt sokolskou stopu, za všechny jmenujme například podporu výsadkářů ze skupiny Anthropoid, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Sokolská organizace patří samozřejmě také k historii třetího čs. odboje. Lze konstatovat, že sokolové se vždy postavili proti všem totalitním režimům v bývalém Československu, a proto byli v těchto dobách pronásledováni a perzekuováni a samotná organizace byla mezi lety 1941−1945 a 1952−1990 zrušena.

Prezentovaná kniha v měkkých deskách netradičního čtvercového formátu 21 x 21 cm vyšla ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů a Vojenského historického ústavu Praha a s podporou Národního muzea a samozřejmě samotné organizace Sokol. Jak podnázev napovídá, jedná se o výstavní katalog, který ale zároveň přináší stručnou historii sokolské organizace od jejího založení až po rok vydání publikace. Důraz je přitom kladen na zapojení sokolů do všech československých odbojů. Kniha je tištěna dvojjazyčně ve dvou sloupcích – jednom v češtině, druhém v angličtině. Zároveň je vždy levá strana věnována textu a pravá strana obrazové příloze, která je rozhodně velmi významnou součástí publikace. S ohledem na populární charakter textu nemá kniha poznámkový aparát. V závěru je připojena fotografická příloha exponátů vystavených v prostorách armádního muzea Žižkov během samotné výstavy.

Přestože publikace je již na knižním trhu nedostupná, lze si její texty přečíst a fotografickou část prohlédnout ve formě digitalizovaných výstavních panelů v elektronické formě na stránkách ÚSTR zde.

Citace:

BURIAN, Michal, WAIC, Marek, BÁRTA, Milan, SVOBODA, Libor. Pod křídly Sokola : katalog k výstavě ke 150. výročí založení nejvýznamnější spolkové organizace v našich dějinách v Armádním muzeu Vojenského historického ústavu Praha, U Památníku 2, 130 05 Praha 3 – Žižkov, 19. 6. 2012 – 31. 12. 2012. Praha : Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem, [2012]. 111 s. ISBN 978-80-87211-63-2

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…