Polní blůza kanadské armády, 2019

Polní blůza kanadské armády, 2019

Zajímavým trendem ve vývoji maskovacích vzorů byly tzv. digitální potisky. Prvním plošně používaným digitálně generovaným potiskem byl kanadský maskovací vzor CADPAT (CAnadian Disruptive PATtern). Jeho vývoj začal v polovině devadesátých let a měl být určen na potahy přileb. První operační použití stejnokrojů v maskovacím potisku CADPAT bylo zaznamenáno v roce 2001 během mise v Bosně a Hercegovině. Postupně byl maskovací vzor upraven i pro použití v pouštním prostředí, nejnověji pak v podobně univerzálního maskovacího potisku, označovaného jako Multi-terrain, který má být plošně zaveden v roce 2027. Kanadský maskovací vzor silně ovlivnil i vývoj specifického potisku pro americkou námořní pěchotu, označovaný jako MARPAT.

Představovaná blůza byla vyrobena v srpnu 2019. Popisky na štítku jsou uvedeny jak v angličtině, tak i francouzsky. Na obou rukávech jsou šikmé kapsy se zapínáním na zip a dvě menší na psací potřeby. Na přednicích blůzy jsou dvě kapsy na zip a dvě větší spodní, kryté překlopkou.

Předmět byl do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získán darem v roce 2024 od českého vojáka z nasazení ve 2. úkolovém uskupení AČR MN BG v Lotyšsku.

Aktuálně



Bitva u Chlumce – triumf knížete Soběslava před 900 lety – 18. 2. 1126

Bitva u Chlumce – triumf knížete Soběslava před 900 lety – 18. 2. 1126

17. 02. 2026
Zítra si připomeneme 900 let od porušení středověkého zvyku neválčit pokud možno…
Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

14. 02. 2026
Zbrojní výroba v druhé polovině 50. let prošla řadou zásadních zvratů. Jednu ze…
Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

12. 02. 2026
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve středu 11. února konalo další…
Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

12. 02. 2026
Dnes si připomínáme datum narození příslušníka československého pěšího pluku 2 ve Francii…
Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

09. 02. 2026
Před 90 lety vzniklo ve Spojených státech pozoruhodné protiválečné hnutí, které pomocí…