Římští legionáři, 1. století př. Kr.

Římští legionáři, 1. století př. Kr.

Rok 46 před naším letopočtem byl v pořadí třetím rokem římské občanské války. Prokonzul Gaius Iulius Caesar vedl v čele svých příznivců z řad populárů úspěšnou válku proti optimátům, zastáncům římské republiky. Jeden z čelních Caesarových oponentů, Gnaeus Pompeius Magnus, byl sice již před dvěma roky zavražděn v Egyptě, avšak jeho přítel Titus Labienus byl stále odhodlán k boji. Caesar byl tedy nucen vytáhnout do římské provincie Africa, kde se v oblasti dnešního Tunisu 4. ledna roku 46 př. Kr. střetl s Titem v bitvě u Ruspina. Vojsko optimátů mělo nad Caesarovým více jak dvojnásobnou početní převahu a mnohonásobně početnější jízdu. Navzdory počátečnímu tlaku protivníka dokázal Caesar udržet své postavení a vzápětí porazit nepřátelskou pěchotu. V dalším postupu mu však zabránila optimátská jízda, která jeho jednotky obklíčila. Caesarovi legionáři, uzavření do proslulé defenzivní formace želvy (testudo), však dokázali tlak nepřítele přečkat a nakonec se z obklíčení probili. Bitva skončila nerozhodně stažením obou vojsk do svých ležení, avšak co do ztrát byla citelnější pro Caesara, který přišel téměř o třetinu svého vojska.

Identické figurky představují římské legionáře, oděné ve standardní kroužkové zbroji (lorica hamata), užívané u řadových legií masově až do přelomu letopočtu. Oba mají na hlavách přilby s lícnicemi a čelním štítkem, dekorované červenými chocholy. Jejich výzbroj tvoří štíty (scutum) a poněkud fantasticky pojaté oštěpy (pilum). Jejich oděv představují klasické krátké červené tuniky a hnědé šněrovací sandály nad kotníky (caligae). Hnědě jsou vyvedeny rovněž podstavce, vnitřní část štítů a násady oštěpů, zatímco na zbroj a hrot oštěpu byla aplikována šedostříbrná metalická barva. Na vnější stranu štítů byl využit světle žlutý odstín, na obličeje, ruce a nohy pak barva pleťová.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…