Steyr M /12 umg.

Steyr M /12 umg.

Pod uvedeným, odbornou literaturou nepoužívaným označením, se skrývá rakouská armádní pistole Steyr M. 1912, adaptovaná na německý náboj vz. 08 (Parabellum), dnes nejčastěji označovaný synonymy 9 mm Luger či 9 x 19 mm. Doplňková zkratka za modelovým označením je zkratkou slova „umgeänderte“ – přeměněný, a pod ním ji také nacházíme v dobových příručkách německé pořádkové policie (Ordnungspolizei). Častěji bývají v literatuře tyto pistole označovány jako M. 12 (ö), tedy podle počátečního písmene země původu, což byl způsob, používaný především u kořistních zbraní, zařazených do výzbroje wehrmachtu. Rakouské země dostaly po násilném připojení k Velkoněmecké říši v březnu 1938 označení Ostmark (Východní Marka) a adaptace policejních pistolí na německý náboj představovala v celkovém kontextu čistě technickou záležitost.

Pozdější rakousko-uherskou armádní pistoli zkonstruoval v roce 1909 kolektiv konstrukční kanceláře štýrské zbrojovky (Oesterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft Steyr). Na konstrukci zbraně přihlásila továrna v lednu 1911 dva patenty, z nichž první postihoval řešení uzamčení hlavně a uložení vratné pružiny s odpružením spouště, a druhý řešení suvného přerušovače s ovládáním táhla spouště.

Pistole fungovala na principu uzamčeného závěru s otočnou hlavní, uzamčenou dvěma uzamykacími ozuby. Vratná pružina, uložená paralelně pod hlavní, se předním pouzdrem opírala o příčný klín, sloužící k rozložení zbraně. Pouzdro na zadním konci tlačilo na horní rameno spouště, takže spoušť ani její táhlo neměly samostatnou pružinu. Na dobu svého vzniku poměrně anachronicky měla pistole nábojovou schránku, umístěnou v rukojeti. K jejímu plnění sloužila vybrání v zadní části výhozného okénka, do nichž se zasouval pásek s osmi náboji ráže 9 mm Steyr. Bicí mechanismus tvořil vnější kohout, na levé straně těla se nacházela otočná pojistka, sloužící k zachycení závěru v zadní poloze při plnění nábojové schránky.

Armáda monarchie měla v té době zaveden revolver Rast-Gasser M. 98 a pistoli M.07 a nová konstrukce se nestala předmětem zájmu vojenských kruhů. Zájem však projevila chilská armáda, jež si na jaře 1912 objednala 5000 pistolí v provedení, odpovídajícím původnímu modelu 1911.

Druhým odběratelem se stala armáda Rumunského království, jež ji zavedla v roce 1912 do výzbroje a objednala si ve Štýru 56 000 pistolí, avšak v důsledku vypuknutí války se do rumunské výzbroje dostalo pouze okolo 37 000 kusů. Rakousko-uherskou armádu přimělo k rychlému zavedení až vypuknutí první světové války. První partie pistolí, jež se do výzbroje monarchie dostaly, pocházely z rumunského kontraktu.

V průběhu války vyráběla štýrská zbrojovka pistole především pro potřeby rakouské armády, ovšem v roce 1916 si nákupem pistolí Steyr řešila své výzbrojní nedostatky také bavorská armáda, jež nakoupila v průběhu dalších dvou let celkem 16 000 pistolí. Výroba ve Štýru pokračovala ještě v roce 1919, kdy již válka skončila. Celková produkce dosáhla přibližně 298 000 kusů.

Veškeré pistole z rakouské výzbroje, ale i zbraně z bavorských kontraktů prošly po připojení Rakouska výše zmíněnou adaptací na německý náboj. Přestavba spočívala pouze ve výměně hlavně v odpovídající ráži. Firma Mauser Werke v Oberndorfu vyrobila okolo 60 000 hlavní, jež byly při adaptaci označeny původním číslem zbraně. Z rozlišovacích důvodů dostaly levé strany závěrů adaptovaných pistolí označení 08 (podle náboje 08), většina pistolí byla označena německými civilními zkušebními značkami a policejním vlastnickým znakem. Pistole, jež se dostaly do výzbroje německé pořádkové policie, nesly značky v podobě říšskoněmecké orlice s písmenem L na pravé straně. Exempláře, ponechané ve výzbroji rakouských policejních jednotek, měly na levé straně těla nad spouští vyražen trojúhelník s písmenem O (Ostmark) uvnitř.

Exemplář, vyrobený v roce 1919, zařazený do výzbroje dolnorakouského četnictva, a následně adaptovaný na německý náboj, získalo muzeum v roce 1960 převodem z Hlavní správy Veřejné bezpečnosti (HS-VB) Praha.

 

Ráž: 9 mm Steyr

Celková délka: 215 mm

Výška: 144 mm

Šířka: 30,2 mm

Délka záměrné: 161 mm

Délka hlavně: 129,7 mm

Kapacita nábojové schránky: 8 nábojů

Hmotnost pistole s prázdnou nábojovou schránkou: 945 g

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…