Tankový vůz vlaku M.R.Štefánik během SNP

Tankový vůz vlaku M.R.Štefánik během SNP

Snímek zachycuje tankový vůz improvizovaného obrněného vlaku I „M.R.Štefánik“, který sloužil povstaleckým jednotkám během Slovenského národního povstání.

Tankový vůz byl tvořen plošinovým vozem, na němž byl umístěn nepojízdný tank Lt. vz. 35. K tanku byly přivařeny plechy, které tak vytvořily korbu tankového vozu. Z tanku pak byla vidět jen horní část pancíře s věží.

Slovenské národní povstání vypuklo 29. srpna 1944 v návaznosti na vnitropolitický vývoj a přibližovaní se fronty k území Slovenského štátu. Povstání organizoval důstojník slovenské armády Ján Golian, jehož nadřízeným se po svém příletu z Londýna stal generál Rudolf Viest.

Nejvyšší politický orgán povstání představovala Slovenská národní rada, jež se přihlásila k obnovení československého státu a byla v kontaktu s čs. exilovou vládou. Početní stav povstalecké armády se po mobilizaci obyvatelstva na povstaleckém území zvýšil, dosáhl zhruba 60 000 mužů, nepočítaje do toho nezávislé partyzánské skupiny, které dosahovaly počtu 18 000 mužů.

Povstalcům se podařilo ovládnout zhruba polovinu území Slovenského štátu, a sice jeho prostřední část. Centrem povstání se stala Banská Bystrica. Německá vojska mezitím na slovenské území pronikala ze všech stran a odzbrojovala slovenské jednotky, které se nepřidaly k povstání. Tento osud potkal i dvě slovenské divize dislokované na východním Slovensku. Podle původního plánu měly za cíl otevřít Rudé armádě cestu přes Dukelský průsmyk, k tomu však nedošlo, a naopak se tam pevně uchytili Němci. Povstalecké území tak zůstalo izolováno a mohlo doufat pouze v leteckou pomoc.

Povstalecké síly podpořil 1. československý samostatný stíhací letecký pluk, jenž 17. září přelétl na povstalecké území ze SSSR, a 2. československá paradesantní brigáda. Významnou pomoc představovaly dodávky zbraní na letiště Tri duby u Banské Bystrice.

Dne 8. září byla zahájena Karpatsko-dukelská operace, při které se sovětské a československé síly probíjely na slovenské území. Porážce povstání však všechna pomoc nedokázala zabránit.

Německé síly, podporované Pohotovostními oddíly Hlinkovy gardy, byly přibližně stejně početné jako povstalci, těšily se však velké materiální převaze a pozvolna postupovaly. Dne 27. října padla Banská Bystrica do německých rukou, 30. října navštívil město Tiso. Zbytky povstaleckých sil přešly k partyzánskému boji. Generálové Golian a Viest zahynuli v německém zajetí.

Snímek byl do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získán před rokem 1989.

AktuálněPrůvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

28. 09. 2022
Třetí částí nové expozice v Armádním muzeu Žižkov je věnována válečnému konfliktu, který…
Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…