Tanky T-55 ve výzbroji československé armády

Tanky T-55 ve výzbroji československé armády

Dvojice snímků s tanky T-55 ve výzbroji československé armády. Na prvním snímku tanky T-55 na tankodromu nacvičují najíždění na mostní soupravu. Na druhém snímku dvojice tanků T-55 při výcviku jede kopcovitou krajinou.

Koncem roku 1944 byl v Sovětském svazu zahájen vývoj tanku, který měl nahradit T-34 i novější T-44, vyzbrojené již nevyhovujícím kanónem ráže 85 mm. Výsledný tank dostal označení T-54, jeho sériová výroba byla zahájena roku 1947 v Nižném Tagilu a Charkově. Výzbroj představoval kanón ráže 100 mm. Doplňoval jej spřažený 7,62 mm kulomet, další byl u prvních verzí umístěn v korbě, později byl vypuštěn. Pro boj proti leteckým cílům měl sloužit kulomet DŠK ráže 12,7 mm, umístěný na věži.

Posádku tvořili čtyři tankisté (velitel, řidič, střelec, nabíječ). Čelo věže bylo chráněno pancířem o síle 203 mm, čelo korby 100 mm, boky věže a korby byly pancéřovány méně. Hmotnost tanku činila 36 tun, dieselový motor zajišťoval maximální rychlost 48 km/h. Výška tanku činila uspokojivých 2,4 metru.

Následující model T-55 byl vyráběn od roku 1958 a od svého předchůdce se lišil pouze v detailech - například byl nepatrně nižší. Hlavní změnu představovala větší ochrana proti zbraním hromadného ničení. Tato ochrana byla ještě posílena ve verzi T-55A z roku 1961. Na bázi T-54 a T-55 vzniklo mnoho modifikací, ať už protiletadlových, plamenometných, mostních, vyprošťovacích apod. První verze T-55 nenesly protiletadlový kulomet na věži, ten se však opět stal součástí pozdějších sérií, zejména pro boj proti helikoptérám. Postupem času byly tanky vybavovány moderní elektronikou.

Tank T-54 vyráběly kromě Sovětského svazu Československo, Polsko a KLDR, vlastní modifikaci (Typ 59) vyráběla i Čína. Licenční výroba tanku T-55 probíhala v Československu (ZTS Martin), Polsku a Rumunsku. Celkem bylo do počátku osmdesátých let vyrobeno snad sto tisíc tanků T-54 a T-55, což z nich dělá nejmasověji vyráběný tank na světě.

Tanky T-54 a T-55 se ocitly ve výzbroji šesti desítek států světa, v mnoha, zejména mimoevropských zemích, slouží dodnes, ačkoli koncepce tanku je stará sedm desetiletí. Z výzbroje české i slovenské armády byly tanky T-55 postupně vyřazeny po rozdělení Československa.

Aktuálně



Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

03. 07. 2025
V pondělí 23. června jsme se na Ďáblickém hřbitově rozloučili a zavzpomínali na…
Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…