Těžkoodění jezdci cca 1460-1500

Těžkoodění jezdci cca 1460-1500

Těžkooděnci jsou oděni do celoplátové zbroje včetně plechového podbradí a přilby se sklopným hledím, zvané šalíř. Vyzbrojeni jsou jezdeckými kopími, meči a štíty. Ochranou v podobě plátové zbroje jsou vybavena i jejich zvířata. Oba koně nesou v tomto případě plát kryjící hruď, lamelové segmenty na šíji a čelní masku, zvanou šafron, jež chránila hlavu koně jakožto nejexponovanější potenciální cíl protivníkova úderu. Zbroj doplňují pláty chránící zadní část boků a hřbetu.

Kolorování figurek dominuje především šedostříbřitý odstín, použitý pro znázornění prvků plátové zbroje a příslušných součástek zbraní a výstroje. Druhou převažující barvou je hnědá. Ve světlejších odstínech představuje řemení, potahy sedel a jiné kožené části výstroje, zatímco odstín s přechodem do béžové je použit na dřevo ratišť jezdeckých kopí a tmavohnědý ke zpodobnění srsti koní, jejichž kopyta a ohony jsou kolorovány černě. Barvami na kabátcích přes kyrys, tzv. tabardech, sloužících k identifikaci jezdců na bitevním poli, jsou u prvního jezdce žlutá, u druhého pak zelená spolu s barvami na modro bíle polceném štítě.

Figurky znázorňují těžkooděné jezdce, kteří se teoreticky mohli účastnit bitvy u Wakefieldu, k níž došlo 30. prosince 1460. V době bitvy u Wakefieldu by ovšem takto vybavení ozbrojenci patřili k nejlépe situovaným šlechticům, schopným držet krok s „módními novinkami“ platnéřského umění, neboť obdobné typy tzv. gotických plátových zbrojí byly ve větší míře typické až pro poslední čtvrtinu 15. století. Samotné střetnutí u Wakefieldu bylo jedním z mnoha srážek v průběhu vleklého zápasu o anglický trůn mezi rody Lancasterů a Yorků v letech 1455-1485, známém jako války růží. K boji došlo v západní oblasti Yorkshire blízko hradu Sandal. Richard, vévoda z Yorku, aspirující na královskou korunu, tehdy držel s vojskem zmíněný hrad, přesto však z ne zcela jasných důvodů vytáhl z hradeb vstříc silnější lancasterské armádě. Lancasterští velitelé Henry Beaufort, vévoda ze Somersetu, a Henry Percy, hrabě z Northumberlandu, zde uštědřili yorkské straně porážku v boji, během něhož padl vévoda z Yorku i jeho syn Edmund, hrabě z Rutlandu, přičemž jejich spojenec Richard Neville, hrabě ze Salisbury, byl zajat a popraven po boji. Hlavy všech tří šlechticů vítězové posléze pověsili na západní bránu v Yorku a tu vévodovu „ozdobili“ výsměšnou papírovou korunou.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…