Upomínkové tričko KFOR (Kosovo Force 2003)

Upomínkové tričko KFOR (Kosovo Force 2003)

Počínaje dubnem 2003 do října téhož roku působil na území Kosova 3. česko-slovenský prapor. Tato smíšená jednotka byla součástí 3. česko-slovenského kontingentu, který měl své zastoupení rovněž na hlavním velitelství sil KFOR v Prištině a na velitelství mnohonárodnostní brigády Střed na základně Camp Ville u obce Lipljan. 3. česko-slovenský prapor byl dislokován na základnách Šajkovac, Gazala Lines a dalších. K hlavním úkolům jednotky patřila ostraha kosovsko-srbské administrativní hranice o délce 112km. Celkový prostor odpovědnosti československých vojáků přitom čítal obdivuhodných 960km². Ve 3. česko-slovenském praporu sloužilo 400 příslušníků Armády České republiky a 100 příslušníků Ozbrojených sil Slovenské republiky.

Připomínkou společné česko-slovenské spolupráce na Balkánském poloostrově je představované upomínkové tričko. Výrobek o velikosti L je zhotoven z bavlny v barvě modré. Na pravé straně nese viditelný neoficiální znak, který formou národních symbolů a logem Severoatlantické aliance odkazuje na úspěšnou součinnost tehdy již bývalých federálních partnerů.

Předmět na fotografiích věnoval do sbírek Vojenského historického ústavu Praha přímý účastník mírové operace KFOR. Sbírkový fond Varia – Mise obohatil v první polovině roku 2015.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…