VAŇOUREK, Martin. Rotný Jaroslav Švarc

VAŇOUREK, Martin. Rotný Jaroslav Švarc

V noci z 29. na 30. dubna 1942 došlo k vysazení posledních dvou skupin z první vlny výsadků organizovaných zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany v Londýně. V 20:58 britského času odstartoval letoun Handley Page Halifax od 138. peruti pro zvláštní úkoly s českou posádkou poručíka Leo Anderleho a s „nákladem“ pěti mužů a tří kontejnerů s materiálem. Jednalo se o vojáky vybrané do operací Intransitive a Tin. Zatímco Intransitive nadporučíka Václava Kindla, četaře Bohuslava Grabovského a desátníka Vojtěcha Lukaštíka měla za úkol poškodit rafinerii minerálních olejů v Kolíně a provádět další destrukční a sabotážní úkoly, Tin složený z rotných Ludvíka Cupala a Jaroslava Švarce měl úkol podobný tomu, jaký dostali muži skupiny Anthropoid. Cílem Tinu se měl stát čelný představitel českých kolaborantů a zrádců, protektorátní ministr školství a propagandy, Emanuel Moravec.

Napětí nepostrádala již samotná cesta do Protektorátu, neboť nad Německem se jejich letoun dostal od protiletecké palby. Leo Anderle poměrně přesně nalezl místo výsadku a v 1:32 dal pokyn k opuštění letounu u obce Padrť v Brdech, severozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem. Pak již ale výsadkáře provázela smůla, neboť skupiny se po doskoku nesešly. Ludvík Cupal se při dopadu vážně zranil, ale nalezl jej Vojtěch Lukaštík z Intransitive, který mu pomohl dostat se na záchytnou adresu do Plzně a odtud dále na Moravu k jeho příbuzným. Pokusili se provádět sabotážní akce, ale nakonec se jim dostalo gestapo na stopu a během první poloviny ledna 1943 oba výsadkáři padli v obklíčení ranou z vlastní pistole. Václav Kindl se dokázal kontaktovat s Bohuslavem Grabovským, s nímž se přesunuli do východních Čech a navázali kontakt s Obranou národa. Destrukční materiál z výsadku se jim ale nepodařilo vyzvednout, neboť byl nalezen gestapem. Podařilo se jim přežít období německého teroru po atentátu a pokračovali v ilegální práci až do března 1943, kdy je odhalilo gestapo. To nakonec oba výsadkáře získalo ke spolupráci. Grabovský byl jako konfident neaktivní, což vedlo k jeho opětovnému uvěznění. Poté se pokusil poslat motákem zprávu z vězení určenou pro Londýn, která ale byla odhalena, a on následně koncem října 1944 popraven v Terezíně. Kindl se naopak stal aktivním konfidentem gestapa a agentem provokatérem, ale v květnu 1944 jej při pátrání po výsadku Calcium omylem zastřelil jiný pracovník gestapa. Jaroslav Švarc po doskoku nenalezl nikoho z kolegů ani kontejner s výzbrojí. Vydal se proto na záchytnou adresu do Plzně sám. Odtud pak odjel do Prahy a navázal kontakt s Adolfem Opálkou z výsadku Out Distance. Snažil se sám pokračovat ve svém úkolu, ale po atentátu na Heydricha se situace změnila a on se stal prvním z výsadkářů přesunutým do krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Tam pak 18. června 1942 svedl spolu s dalšími parašutisty svůj dnes již legendární poslední boj.

Jaroslavu Švarcovi, jednomu ze „sedmi statečných“, kteří nakonec podlehli stonásobné přesile, je věnována dnes prezentovaná kniha. Jedná se o poměrně útlou sešívanou knížečku formátu A5. Prakticky celá první polovina knihy je tvořená komentovanou edicí deníku, který si Jaroslav Švarc psal od nástupu své vojenské služby v čs. armádě roku 1936 až do konce srpna 1941. Obsahuje tedy nejen jeho vojenské začátky v období první republiky, ale také stručné vzpomínky na mobilizaci roku 1938 a následné rozčarování. Následuje vylíčení dramatického odchodu do zahraničí přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko a Turecko do Sýrie a odtud lodí do Francie. Pokračuje zápisky z bitvy o Francii, které se účastnil v řadách 8. kulometné roty čs. 2. pěšího pluku, a poté evakuací do Velké Británie. Končí pak prakticky nástupem do kurzů, o nichž již nechtěl psát. V druhé části knihy je pak popsána příprava čs. výsadkářů na vysazení a popis jejich výstroje i výzbroje. Pasáž zaměřená cíli operace seznámí čtenáře také se stručnou biografií Emanuela Moravce. Nechybí samozřejmě ani vylíčení Švarcova vysazení, pobytu v okupované vlasti a posledního boje. Celý text je ve značné míře doprovázen citacemi z různých vzpomínek či archivních dokumentů, mezi které patří například také pitevní protokol. Závěr knihy je věnován „druhému životu“ Jaroslava Švarce, tedy jeho odrazu v historické paměti. Prezentovaná kniha nemá poznámkový aparát, ani přehled použitých pramenů a literatury, ty jsou ale většinou alespoň obecně uvedeny v textu samotném. Publikace také obsahuje řadu velmi zajímavých dobových fotografií.

Citace:

VAŇOUREK, Martin. Rotný Jaroslav Švarc : „Češi se nikdy nevzdávají…“. Mohelnice : Martin Vaňourek, 2014. 89 s.

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…