VHÚ připravil knihu a film o 25 letech 4. brigády rychlého nasazení

VHÚ připravil knihu a film o 25 letech 4. brigády rychlého nasazení

03. 07. 2019

Historici Vojenského historického ústavu Praha připravili novou knihu, která mapuje dějiny 4. brigády rychlého nasazení (4. brn). Publikaci během slavnostního nástupu 4. brn k 25 letům existence ve středu 3. července 2019 pokřtili ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata. Slavnostního ceremoniálu se v Žatci kromě řady pozvaných hostů zúčastnil také ředitel VHÚ Praha plk. gšt. Aleš Knížek.

 

Kniha s názvem 4. brigáda rychlého nasazení obsahující text v češtině a angličtině líčí klíčové události z dějin jednoho z elitních útvarů Armády České republiky. V publikaci je zachycen vznik 4. brn v roce 1994, její současná podoba, jsou zde definovány tradice útvaru a také je zde přehled všech jeho velitelů a vrchních praporčíků. Kniha v atraktivní fotografické složce také ukazuje techniku a výzbroj 4. brn.

Autorský tým publikace tvořili pracovníci Vojenského historického ústavu Praha Jindřich Marek, Petr Janoušek a dnes již zesnulý major Josef Turek. Nápadité výtvarné řešení publikace připravila grafička VHÚ Andrea Bělohlávková. Autoři navázali na předchozí publikace, které mapovaly činnost 4. brn.

Náčelník Generálního štábu AČR, armádní generál Aleš Opata, jehož vojenská kariéra je s 4. brn výrazně spojena, v úvodním slovu v knize píše: „4. brigáda rychlého nasazení dostala za úkol být v rámci ozbrojených sil hybatelem modernizace Armády České republiky. Důraz byl mimo jiné kladen na mobilitu jednotek – ať už v období před vstupem České republiky do NATO, ale samozřejmě i v následujících letech.“

Důležitou součástí knihy je popis působení příslušníků 4. brn v zahraničních operacích AČR. „Už několik generací příslušníků 4. brigády rychlého nasazení prokázalo i v těch nejobtížnějších podmínkách, že jsou skutečnými profesionály,“ uvedl v knize dále generál Opata. „Ve všech zahraničních operacích, kterých jsem se zúčastnil, se ukázalo, jak je důležité mít kolem sebe kvalitní spolupracovníky. Na Balkáně i v Afghánistánu jsme čelili řadě těžkých úkolů. Na své kolegy z brigády jsem se však mohl vždy stoprocentně spolehnout.“

V publikaci samozřejmě nebylo možné opomenout ty, kteří padli při plnění služebních povinností – ať už v zahraničních operacích nebo doma.

Bonusem nové knihy je pak přiložený krátký film, který rovněž ilustruje 25 let činnosti 4. brn. Na jeho vzniku se ve spolupráci s příslušníky 4. brn podíleli Andrej Halada, Filip Vetter, Jiří Krob, Petr Janoušek a další členové Odboru zahraničních aktivit, komunikace a propagace VHÚ Praha.

RED

AktuálněCarl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…