Jaroslav Pešán - Z pivovaru mezi parašutisty

27. 01. 2025

Občanská povolání řady pozdějších parašutistů vysazených během druhé světové války na okupované území byla velmi rozmanitá a často nečekaná. To je i případ Jaroslava Pešána, který ve 30. letech pracoval jako sladovník v pivovaru Pragovar v Praze­‑Krči. Zde se setkal s Josefem Modřanským, s nímž v roce 1939 odešel do zahraničí.

Jaroslav Pešán (1912–1972), vpravo, při cvičení ve Velké Británii v roce 1941. FOTO: VHÚ Praha

Narodil se 28. ledna 1912 v obci Klášterní Hradiště. Zde se později vyučil v místním pivovaře. Vojenskou prezenční službu vykonal v letech 1933–1935 u mladoboleslavského pěšího pluku 47. Poté pracoval v pivovaru Pragovar a z Prahy odešel po okupaci do zahraničí tzv. balkánskou cestou. Do Francie k československým jednotkám se dostal v lednu 1940 a byl odeslán do poddůstojnické školy. V řadách pěšího pluku 1 se zapojil do bojů na frontě.
Po bojích ve Francii odjel do Velké Británie, kde byl zařazen jako řidič u velitelské roty pěšího praporu 1. V lednu 1942 byl jeho kamarád Modřanský zařazen ke skupině zvláštních úkolů. Pešán jej v únoru následoval a absolvoval kurz útočného boje ve Skotsku a parašutistický kurz v Ringway u Manchestru. Poté byl převelen ke zvláštní skupině a později zařazen do plánované operace PEWTER pod velením Jaromíra Nechanského. Mezi lety 1943 a 1944 proběhla mezi členy připravovaných výsadků řada neshod, zejména pod vlivem dlouhého čekání na operační nasazení na italské základně.
Zatímco Modřanského skupina IRON s teroristickým úkolem byla kvůli narůstající antipatii mezi oběma členy a dlouhému čekání rozpuštěna, PEWTER se připojila k operaci PLATINUM a po mnohaměsíčním čekání nakonec došlo k jejímu vysazení v noci z 15. na 16. února 1945.
Výsadek pod velením Jaromíra Nechanského, jehož úkoly byly spojovací, zpravodajské a přijímací, měl na okupovaném území poměrně velké štěstí. Seskok byl proveden na plánovaném místě, parašutisté byli přijati na záchytných adresách a zapojili se po improvizované opravě poničené radiostanice do činnosti. Po rozdělení skupiny působil Pešán spolu s Aloisem Vyhňákem na Českomoravské vrchovině ve prospěch odbojové organizace Rada tří, zatímco velitel Nechanský s radistou Jaroslavem Klemešem odešli do Prahy. Všichni členové skupiny se ve zdraví dočkali osvobození. Jaroslav Pešán se po válce rozhodl zůstat v armádě a stál u zrodu československého výsadkového vojska. Jako štábní kapitán pěchoty velel padákové škole v Hradčanech. V roce 1951 jej z armády propustili a pracoval až do 60. let jako řidič u různých podniků. V roce 1965 se dočkal rehabilitace a povýšení na majora. Zemřel ve Šlapanicích u Brna v roce 1972.

Zdeněk Špitálník
Napsáno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 14. února 2020

Aktuálně



Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…