Měřič rázových vln DOR-R

Měřič rázových vln DOR-R

12. 09. 2018

Bývalé Československo se poměrně široce podílelo na různých experimentech v rámci programu Interkosmos. Naše výzkumné a projekční instituce vyvinuly řadu speciálních přístrojů, které pak byly sovětskými kosmickými loděmi vynášeny do vesmíru.

Jedním z nich byl měřič rázových vln DOR-R zkonstruovaný na katedře elektroniky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Rázové vlny jsou jedním z charakteristických jevů v kosmické plazmě. Tvoří rozhraní mezi dvěma oblastmi, v nichž se některé základní vlastnosti prostředí výrazně liší. Jejich měření je však velice obtížné, protože jejich tloušťka je v kosmických měřítcích nepatrná. Pouhé stovky kilometrů, které sonda proletí za velmi krátkou dobu.

Přístroj DOR-R registroval elektrony odražené od pozlacené destičky pomocí Geiger-Müllerova počítače a výsledky předával centrálnímu počítači. Spolu s dalšími čs. přístroji pracoval v rámci projektu Intershock, zabývajícím se komplexním výzkumem rázových vln v meziplanetárním prostoru. Šlo o unikátní koncepci, kdy soustava zařízení zkoumala jeden jev z různých hledisek a řídicí palubní počítač zajišťoval co největší efektivitu měření.

Aparatura byla instalována na velice úspěšné sondě Prognoz 10, která startovala 26. dubna 1985 a přinesla řadu zajímavých informací. Ještě před jejím startem byl vypracován program pro palubní počítač BROD, který pak byl v průběhu letu několikrát ze Země upravován. Za dobu sedmi měsíců získaly přístroje družice měření s vysokým rozlišením a přispěly k objasnění řady procesů probíhajících v rázových vlnách.

Zařízení DOR-R, které sloužilo jako pozemní vzor, věnovala do sbírky VHÚ Praha Matematicko-fyzikální fakulta UK počátkem devadesátých let minulého století.

Jan Sýkora

AktuálněDětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…
Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

19. 09. 2023
Bývalý i současný velitel Nebraské národní gardy v minulých dnech navštívili Armádní…
Když prší v poušti…

Když prší v poušti…

19. 09. 2023
Nedávná přírodní katastrofa s tisíci mrtvými v prostoru přístavního města Derna (arabsky Darná, درنة‎)…
Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

15. 09. 2023
Jednání a usnesení IX. a X. sjezdu Komunistické strany Československa v letech 1949…
Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

11. 09. 2023
Ve čtvrtek 7. září 2023 proběhla ve Vojenském muzeu v Kišiněvě (Muzeul armatei…