Ministryně obrany ČR Jana Černochová na Ukrajině uctila památku československých vojáků

Ministryně obrany ČR Jana Černochová na Ukrajině uctila památku československých vojáků

13. 11. 2023

Hrdinství československých vojáků, kteří při osvobozování ukrajinského Kyjeva před 80 lety položili své životy, si tento víkend připomněla přímo na Ukrajině ministryně obrany ČR Jana Černochová. V tehdejších bojích hrála významnou úlohu 1. československá samostatná brigáda v SSSR. Ministryně Černochová s delegací absolvovala celou bojovou cestu Čechoslováků od Ljutěžského předmostí přes „závod Bolševik“ až k hlavnímu vlakovému nádraží a řece Dněpru. Součástí delegace byl i ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek.

Osvobození Kyjeva v listopadu 1943 je považováno za nejúspěšnější operaci československých pozemních vojsk za 2. světové války. 1. československá samostatná brigáda, která měla na osvobození zásadní podíl, se zde nesmazatelně zapsala do bojů na východní frontě ve druhé světové válce. Na 3500 našich vojáků zde dokázalo od 5. do 6. listopadu během dvou dnů při útočné operaci osvobodit jednu z významných evropských metropolí, která je považována i za kolébku československých legií.

„V mých prioritách pro Ministerstvo obrany ČR, v Desateru pro obranu, uvádím jako jeden z hlavních bodů udržování a budování vojenských tradic, připomínání významných výročí a hrdinů. Tak jako jsem považovala za správné, i přes těžkou bezpečnostní situaci, navštívit a poklonit se našim padlým začátkem letošního března v Sokolovu, považovala jsem teď za správné uctít památku našich vojáků přímo v Kyjevě,“ uvedla ministryně obrany Černochová, která s delegací do Kyjeva dorazila mimo jiné i u příležitosti Dne válečných veteránů.

„Osobně jsem absolvovala celou bojovou cestu naší jednotky od Ljutěžského předmostí přes „závod Bolševik“ (původní továrna českého podnikatele Josefa Křivánka) až k hlavnímu vlakovému nádraží a řece Dněpru. Měla jsem tu čest položit květiny na válečné hroby našich vojáků na Lukjanivském a Svjatošinském hřbitově, a dokonce i na znovuobjeveném hřbitově v Děgťarjách, To, co dokázali naši vojáci v Kyjevě v listopadu 1943, zasluhuje nesmírný obdiv a nesmazatelně se zapsalo do tradic naší armády. Považuji také za symbolické, že jsem navštívila Kyjev v době, kdy Ukrajina čelí bezprecedentnímu ruskému útoku. Při jednom z pietních aktů jsme byli svědky hluboké a dojemné vděčnosti staršího člověka, který spatřil na uniformě plukovníka Roberta Speychala českou vlaječku, chytil jej za ruku a děkoval se slzami v očích za naši pomoc,“ uzavřela ministryně obrany Jana Čenochová.

Součástí delegace byl velvyslanec ČR na Ukrajině Radek Pech, přidělenec obrany ČR na Ukrajině brigádní generál František Ridzák, ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek, ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby plukovník Robert Speychal, Martin Ondráček, iniciátor akce „Dárek pro Putina“, a za o. p. s. Sokolovo Martin a Jarmila Žourovi. Části pietních aktů se zúčastnili zástupci Velvyslanectví Slovenské republiky.

Historie

Československá brigáda byla začleněna do prvního sledu a směru hlavního úderu ve dnech 3. až 6. listopadu 1943. Českoslovenští vojáci byli první, kteří se dostali do středu města, do hořícího Kreščatiku k vlakovému nádraží a v 7 hodin ráno dosáhli břehu řeky Dněpr. Za úspěch v tomto boji byla 1. československá brigáda vyznamenána Suvorovovým řádem II. stupně. Stovky příslušníků brigády obdržely československé i sovětské řády a medaile.

Tři příslušníci brigády, Josef Buršík, Antonín Sochor a Richard Tesařík, obdrželi výnosem prezidia Nejvyššího sovětu SSSR z 21. prosince 1943 řády Lenina, medaile Zlaté hvězdy a tituly Hrdiny Sovětského svazu. Prezident republiky Edvard Beneš vyznamenal prapor brigády československé Medailí za chrabrost.

Výstava o hrdinství československých vojáků v Armádním muzeu Žižkov

Tématu bojů na východní frontě se věnuje výstava s názvem 1943 / Československá armáda na východní frontě, která je v prostoru dočasných výstav otevřena do konce března 2024. Podle jednoho ze spoluautorů výstavy – PaedDr. Jindřicha Marka – dosáhli českoslovenští vojáci při osvobození Kyjeva v roce 1943 největšího úspěchu. Hovořil o tom v podcastu serveru Novinky.cz s redaktorem Alexem Švamberkem. Celý rozhovor si můžete poslechnout na tomto odkazu.

O tom, že události roku 1943 na východní frontě byly historicky významné, svědčí i to, že jeden z dílů pořadu České televize Perimetr se ve své pravidelné historické reportáži, které s odborníky z Vojenského historického ústavu Praha natáčí režisér Filip Renč, věnoval právě osvobození Kyjeva.

AktuálněPřijďte dnes od 17h na debatu s Petrem Čornejem ke knize „Husité na Žižkově“ v atriu Armádního muzea Žižkov

Přijďte dnes od 17h na debatu s Petrem Čornejem ke knize „Husité na Žižkově“ v atriu Armádního muzea Žižkov

11. 12. 2023
V pondělí 11. prosince se v atriu Armádního muzea Žižkov od 17 hodin koná diskuse…
Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

11. 12. 2023
Vojenský historický ústav Praha připravuje na 18. a 19. června  2024 vědeckou konferenci Nepravidelná…
Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

09. 12. 2023
V podvečer 6. prosince 2023 se v Armádním muzeu Žižkov Vojenského historického ústavu Praha…
Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

08. 12. 2023
Historik Vojenského historického ústavu Praha Jiří Plachý se na konci listopadu zúčastnil…
Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

07. 12. 2023
Upozorňujeme, že z provozních a organizačních důvodů je Armádní muzeum Žižkov je…