Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov pracovníky resortu a pokřtila knihu o budově Na Valech

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov pracovníky resortu a pokřtila knihu o budově Na Valech

20. 12. 2022

Ministryně obrany Jana Černochová ocenila při slavnostním setkání v Armádním muzeu Žižkov Děkovným listem na tři desítky pracovníků resortu Ministerstva obrany České republiky. Zároveň pokřtila společně s ředitelem Vojenského historického ústavu Praha, brigádním generálem Alešem Knížkem, novou knihu vytvořenou autory VHÚ. Publikace Na barokních hradbách se věnuje historii areálu a budovám současného ministerstva obrany v Praze 6 Na Valech.

Děkovný list ministryně obrany obdrželo při setkání v úterý 20. prosince 2022 celkem třicet pracovníků ministerstva obrany jako výraz uznání za jejich pracovní výkony. Mezi oceněnými byl i kurátor Vojenského historického ústavu Praha Jan Šach, který se významným způsobem podílel na vytvoření nové expozice v zrekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov.

Ministryně za přítomnosti náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálmajora Karla Řehky a dalších hostů, poděkovala ve svém projevu oceněným zaměstnancům. Zmínila také, že rok 2022 nebyl z pracovního hlediska pro resort obrany snadný, neboť jsme museli čelit zcela nové výzvě a novým skutečnostem: válce na Ukrajině. Tato situace klade před všechny vojáky i civilní zaměstnance MO složité úkoly a staví je do náročných situací, které je potřeba zdárně vyřešit.

Součástí slavnostního setkání byl i křest knihy Na barokních hradbách, kterou vydalo Ministerstvo obrany České republiky a Vojenský historický ústav Praha.  Kniha se věnuje historii budovy a areálu současného ministerstva obrany v Praze 6 Na Valech. Autory publikace koncipované v česko-anglické verzi jsou historici VHÚ Jaroslav Láník a Tomáš Kykal, graficky upravila knihu rovněž pracovnice VHÚ Andrea Bělohlávková. Autory početného a velmi citlivě nasnímaného i dobře vybraného fotografického doprovodu jsou Radko Janata a Jan Schejbal. Vedle jejich snímků, které ukazují současnou podobu budovy (interiéry, exteriéry a blízké parkové okolí), najde v knize čtenář i četné dobové snímky, plánky a ilustrace.

Hlavní budova ministerstva, která bývá označována jako kadetka (vojenská škola), vznikla na konci 19. století v místech, kde se původně nacházel bastion č. XV. (Všech svatých) někdejšího barokního opevnění města Prahy. Kadetní škola byla ve své původní dislokaci založená r. 1869 v Královodvorských kasárnách na Starém Městě Pražském (dnes v těchto místech stojí Obecní dům a hotel Paříž). Nová budova kadetky začala svému účelu sloužit v roce 1900. Počet frekventantů školy, která svými nároky a požadavky nepřesahovala středoškolskou úroveň, zpravidla nepřekročil tři sta a odpovídal potřebám vojenského doplňování obvodu celých Čech.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 byla škola zrušena a spis „Československá branná moc v prvním roce republiky“ označil budovu kadetky za vůbec „nejvhodnější budovu v Praze pro umístění ministerstva národní obrany“. Na základě zákona o zabírání budov k veřejným účelům byl také objekt roku 1920 vrácen vojenské správě a řada institucí, které zde mezitím našly své sídlo, jako např. ministerstvo spravedlnosti či Nejvyšší soud, si musela hledat nové útočiště.

Sídlem československého ministra národní obrany byla hlavní budova areálu Na Valech v letech 1920-1926 a mezi roky 1970-1992. Komplex budov byl také spjat s československým vysokým vojenským školstvím (po roce 1945 zde pracovala znovu obnovená Vysoká škola válečná a později až do svého zrušení i Vojenská politická akademie). V srpnu 1968 budovu obsadila sovětská armáda. Ministři a ministryně obrany České republiky zde sídlí od 1. ledna 1993.

RED

 

AktuálněTisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

26. 05. 2023
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany jsou…
Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023
Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za…
Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

25. 05. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová a britský princ Edward dnes společně v chrámu…