Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

11. 08. 2022

Letošního 21. srpna si připomeneme 54. výročí okupace Československa sovětskou armádou, resp. vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. A již dvakrát jsme vám nabídli na našich stránkách vhu.cz fotografie dokumentující proměnu středočeské obce Milovice, kde během normalizace sovětská vojska sídlila. Jednalo se o článek zachycují stav v letech 2016-2021, druhý materiál ukazoval stav v roce 2008. Nyní se vydáme ještě více proti proudu času a ukážeme si snímky, které byly pořízeny v létě roku 1997, tedy přesně před čtvrt stoletím.

Fotografie v této galerii pořízené před 25 lety opět zachycují především prostor milovického letiště Boží Dar a přilehlé sídliště sovětské armády. Tyto ještě černobílé fotografie byly vytvořené klasickou technikou, tedy na kinofilm a vyvolány „mokrým procesem“ v černé komoře. Naopak barevné snímky z roku 2008 v předchozím článku byly již vytvořeny na digitální fotoaparát. Snímky z roku 1997 působí formálně starším dojmem, evokují de facto éru před rokem 1989, kdy se fotografovalo na černobílý formát zcela běžně. V roce 1997 se již ale fotilo především barevně (stále však na kinofilm) a snímky se zpracovávaly v profesionálních komerčních fotolabech.

Kolekce 23 černobílých snímků ukazuje opět jak plochu letiště, tak i sídlištní budovy. Jsou zde také zachycena některá sportoviště: plocha pro košíkovou, menší plocha s možností hrát fotbal, také je zde snímek venkovního bazénu. Je zde zachycen také fotbalový „stadión“ – ten se ovšem nacházel v nedaleké oblasti Luštěnice, kde také byla dislokována část sovětských vojsk. Dva snímky pocházejí z někdejšího božídarského sálu určeného patrně pro přednášky, politická setkávání, pro kulturně osvětovou činnost, možná šlo i o kino. Plocha sálu s již notně zničeným interiérem i děravou střechou se svažuje, je také zakončena pódiem.

Závěrečné tři snímky pak pocházejí z jiných míst, již blíže k samotným Milovicím. Jedná se o prostor někdejší střelnice, kde je dnes pastevní rezervace divokých koní a praturů. Prostor se nachází poblíž dnešní milovické ulice Ostravská.

Snímky z roku 1997 ukazují, že celý prostor byl již velmi poničený a chátrající, ale kupříkladu okna v domech na sídlišti ještě nebyla vytlučena, jak je to patrné ze snímků z roku 2008. Rovněž řídící věž na letišti má ještě některé skleněné tabule. V roce 2008 už se horním patrem mohl vítr prohánět všemi směry, zbyl jen kovový skelet.

Také stromy a zeleň obecně nebyly v místě v roce 1997 tak vysoké; to je rovněž vidět na porovnání snímků ze sídliště. Nicméně sportovní plochy jsou již zarostlé. Stejně tak roste tráva ve spárách na letištní ploše. V roce 2008 byla naopak plocha trávy do jisté míry zbavená, dráha byla udržovaná, aby na ní mohly startovat a přistávat sportovní letadla. Zůstaly také ještě některé propagandistické cedule.

Celkově působil prostor v dané době již značně depresivně, jako postapokalyptický doklad dějinné tragédie, která začala 21. srpna roku 1968 okupací Československa Sovětským svazem a jeho armádou, resp. vojsky Varšavské smlouvy. Už v roce 1997 se ukazovalo, že k renovaci celého místa není sil a prostředků a že lze proměnit na běžné bydlení a užívání jen některé budovy. Velkou „práci“ ale odvedla i sama příroda, která si prostor začala rychle brát – a tím lidské záměry předběhla a také předurčila. Velká většina staveb v okolí letiště Boží Dar také byla zklikvidována, stržena. Dnes, v roce 2022, už tu památek po neblahé sovětské přítomnosti není mnoho.

Andrej Halada

 

AktuálněOsmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…
Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

11. 09. 2022
Rozměrově největším novým prvkem rekonstruovaného Armádního muzea Žižkov je zastřešení dvorany. Mohutná…