Na barikády! Pojďme se podívat, jak vypadaly.

Na barikády! Pojďme se podívat, jak vypadaly.

02. 12. 2014

Knižní edice Zmizelá Praha z nakladatelství Paseka se rozrostla o atraktivní titul, který je věnovaný bojům v hlavním městě Praze v květnu 1945. Publikaci „Bojiště a barikády Pražského povstání“ autorsky připravil historik Vojenského historického ústavu Praha Tomáš Jakl.

 

Edice Zmizelá Praha představuje nejrůznější podoby hlavního města tak, jak vypadalo především v průběhu dvacátého století, částečně i ve století devatenáctém. Edice čítající již téměř dvacítku knih mapovala například železniční tratě, jejich stanice a zastávky, tovární haly, tramvajové tratě, sportoviště, ale také nevěstince. Jeden titul se rovněž zaměřil na někdejší pražské vojenské objekty. Všechny knihy mají stejnou koncepci – po úvodní textové části následuje rozsáhlá fotografická část, která je jádrem knihy. Snímky jsou opatřeny rozsáhlými popisky.

„Bojiště a barikády Pražského povstání“ historika VHÚ Tomáš Jakla mají rozsah více než 230 stran a plné dvě stovky stran zabírají fotografie. Zatímco ostatní tituly vždy obsáhly poměrně dlouhé časové období, Jaklova kniha se koncentruje na časově velmi ohraničenou a úzkou kapitolu dějin: období několika květnových dnů roku 1945, kdy v Praze vypuklo Pražské povstání.

Snímky zobrazují rozličné podoby pražských barikád a pokrývají prakticky celé území Prahy. Jsou zde jak snímky z centra města, kde se barikády tísnily mezi křivolakými uličkami i mezi honosnými domy staré části města, tak fotografie z Vinohrad, Smíchova, Pankráce atd. Nechybí ani pozoruhodné záběry z okrajů metropole, kde končí zástavba a začínají již pole. Snímky tedy nezobrazují jen konec války a bojové události, ale mohou sloužit i jako dokument toho, jak Praha vypadala v roce 1945.

Při bádání v poválečném období bylo zjištěno, že během několika desítek hodin vyrostlo v Praze přes 2 000 barikád. Pozorný čtenář knihy určitě zaregistruje, jak rozmanitý materiál Pražané pro jejich stavbu barikád používali. Nejčastěji posloužily dlažební kostky, mnohdy byly na barikády dotlačeny tramvajové vozy. Barikády v centru města pak spolykaly i nejrůznější vybavení domácností a vše, co se našlo na přilehlých dvorcích a dvorech.

Jak dokládá jedna z fotografií, barikády byly pro těžké pásové vojenské stroje většinou snadnou kořiští: tank mohl barikádu bez potíží překonat. Nicméně pokud barikádu obsadili obránci, kteří měli k dispozici protitankové zbraně, měli to útočníci mnohem těžší. Efekt barikády tak působil především za předpokladu, že byla bráněna nějakou posádkou.

Některé z fotografií mají především dokumentační charakter a zobrazují jen danou barikádu, jiné snímky jsou reportážní či portrétní a ukazují bojující Pražany. Ojedinělé snímky jsou i výtečným zachycením celé atmosféry tehdejší doby. Větší počet snímků zobrazuje například barikádu a boje u někdejšího Trojského mostu (posléze přejmenovaného na Most Barikádníků), nebo tvrdé boje na Pankráci.

Kniha je také doplněna mapkami, které ukazují umístění jednotlivých barikád. Uzavírá ji pak přehled jednotlivých barikád podle umístění v daných ulicích. Přehled vychází z kartotéky pražských barikád, uložené v Muzeu hlavního města Prahy.

RED

 

Aktuálně



Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…
Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

22. 09. 2023
V Národním památníku na Vítkově se v pátek 22. září 2023 uskutečnilo slavnostní…
Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…