Před Generálním štábem Armády České republiky byla zpřístupněna výstava o vojenském zdravotnictví

Před Generálním štábem Armády České republiky byla zpřístupněna výstava o vojenském zdravotnictví

18. 10. 2022

Na pražském Vítězném náměstí, poblíž budovy Generálního štábu Armády České republiky, si může kolemjdoucí prohlédnout výstavu věnovanou problematice vojenského zdravotnictví. Expozici obsahující 22 panelů připravil Vojenský historický ústav Praha pod autorským vedením historika Petra Matějčka.

V pořadí již 75. panelová výstava instalovaná před Generálním štábem AČR nazvaná Se znakem červeného kříže a podtitulem Vojenské zdravotnictví ve válečných konfliktech mapuje historii zdravotnické služby na našem území od 18. století až po současnost.

Na úvod vernisáže výstavy zahájené 18. října 2022 vystoupil Ředitel sekce vojenského zdravotnictví Ministerstva obrany, brigádní generál Zoltán Bubeník. Zdůraznil skutečnost, že vojenští zdravotníci naší armády patřili v historii vždy ke světové špičce a plnili nezastupitelnou roli ve společnosti, v systému armády, ale především na válečném poli. Velký respekt spojenců si naše polní nemocnice a chirurgické týmy získaly v zahraničních operacích, kterých se naši vojáci zúčastnili v posledních třech desítkách let, ať šlo o jednotky vyslané na Balkán, do Iráku, do Afghánistánu či na pomoc při živelních katastrofách.

Na generálova slova navázal náměstek pro řízení Sekce majetkové Ministerstva obrany Filip Říha, jenž vyzdvihl nadstandartní péči, kterou vojenští zdravotníci poskytují všem pacientům ve vojenských nemocnicích v Praze, Brně i Olomouci. Zdůraznil nasazení všech složek Armády České republiky během pandemie covid-19 v nemocnicích, v mobilních odběrových týmech a ve velkokapacitních očkovacích centrech, které výrazně zvýšilo kredit AČR u široké veřejnosti.

Autory výstavy jsou pracovníci Oddělení vojenské historie VHÚ Praha pod vedením Mgr. Petra Matějčka, Mgr. Martin Flosman (Vojenský historický archiv), plk. Lucie Jarešová a mjr. Ing. Lada Ferkálová.

První část výstavy je věnována vývoji zdravotnické služby od 2. poloviny 18. století, kdy se pod vlivem osvícenských reforem začal utvářet její základní systém, přes konflikty 19. století, jež vyústily v založení Červeného kříže a podepsání prvních Ženevských úmluv, až po účast českých lékařů v balkánských válkách, kde sbírali své první zkušenosti s válečnou chirurgií.

V další části je pozornost zaměřena na zkušenosti zdravotnické služby získané během první světové války, a to již nejen v řadách rakousko-uherské armády, nýbrž také v rámci ruských legií, kde začala vznikat první opravdu čs. organizace zdravotnické služby.

Třetí část výstavy pojednává o zdravotnické službě v jednotkách čs. zahraničního vojska na západní i východní frontě a za pražského povstání během druhé světové války. Z poválečného vývoje je zmíněna i účast čs. lékařů v korejské válce.

Závěrečná část výstavy je již orientována na Vojenskou zdravotnickou službu Armády České republiky a její využití na bojových i humanitárních zahraničních misích, i při domácím nasazení během pandemie Covidu 19.

Vedle řady zajímavých informací výstava zaujme i unikátními dobovými fotografiemi. Součástí vernisáže byla rozsáhlá ukázka soudobého moderního vybavení příslušníků zdravotnické služby AČR.

RED

 

AktuálněDigitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…
Sokol v první světové válce a krátce po ní

Sokol v první světové válce a krátce po ní

25. 11. 2022
Ve čtvrtek 26. listopadu jsme si připomněli 107 let od chvíle, kdy…
Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

23. 11. 2022
Dne 11. října 2022 proběhla v polské Vratislavi mezinárodní vědecká konference věnovaná počátkům…
Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

18. 11. 2022
Nově otevřenou stálou expozici v nedávno rekonstruovaném objektu Armádního muzea VHÚ na…