Připomínka stého výročí narození Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

Připomínka stého výročí narození Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

23. 06. 2013

V Dolních Vilémovicích byl veřejnosti představen zrekonstruovaný rodný dům Jana Kubiše. Zájemci si také mohli poprvé prohlédnout předměty, které byly nalezeny při opravě domu, a další unikátní artefakty ze sbírek VHÚ.

Před sto lety, 24. června 1913, se narodil Jan Kubiš, jeden z největších hrdinů našich moderních dějin. Vojenský úkol, který na sebe vzal, se ctí splnil. Spolu s Josefem Gabčíkem úspěšně provedl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V sobotu 22. června 2013 si sté výročí Kubišova narození připomněli v jeho rodné obci, v Dolních Vilémovicích u Třebíče. Veřejnost mohla poprvé vidět zrekonstruovaný dům, kde se Jan Kubiš narodil. Při této slavnostní příležitosti Vojenský historický ústav Praha návštěvníkům představil předměty, které byly nalezeny při opravě domu, i zcela unikátní fotografie – vše ze sbírek Vojenského historického ústavu. Stálá expozice, kterou připravují plk. Michal Burian a Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu, bude otevřena na podzim.

Do rodiště Jana Kubiše v sobotu 22.června zavítaly tisíce návštěvníků z celé republiky. Dolní Vilémovice přivítaly také mnoho významných hostů. Brigádní generál Jaroslav Klemeš, parašutista z výsadku Platinum, uctil památku a hrdinství Jana Kubiše spolu se zástupcem náčelníka Generálního štábu gen. Alešem Opatou a velitelem 4.brigády rychlého nasazení plk. Miroslavem Hlaváčem.

Velmi vzácná návštěva, jednadevadesátiletá paní Miloslava Kalibová, přijela z Lidic. Právě v den, kdy byli Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem a parašutisty z výsadku Silver A a Silver B vysazeni u Nehvizd, oslavila Miloslava Kalibová devatenácté narozeniny. Na konci května se byla se sestrou podívat u Bati na předměty nalezené na místě atentátu – a moc si přála, aby Němci atentátníky nenašli. Do maturity, kterou složila na jaře 1942, bydlela na internátu v Dittrichově ulici, která ústí do Resslovy ulice…

Gestapo přišlo do Lidic zatýkat 4. června 1942, v den kdy Reinhard Heydrich podlehl svým smrtelným zraněním. Nacisté odvedli rodiny Horákových a Stříbrných, o pět dnů později obklíčili celou ves. Miloslava se sestrou, maminkou a dalšími ženami z Lidic skončily v koncentračním táboře Ravensbrück, její otec Jaroslav Suchánek byl s ostatními muži zastřelen na zahradě Horákova statku, jejich pětiletý bratranec byl s lidickými dětmi zavražděn v Chelmnu.

Miloslava Kalibová stejně jako její sestra říká: „Bylo dobře, že Kubiš s Gabčíkem Heydricha odstranili. Ten chlap napáchal takového zla.“

Miloslava Kalibová obdivovala, s jakou péčí byl opraven Kubišův rodný dům. „Když se do něčeho s odhodláním pustí žena, žádné překážky ji nezastaví,“ oceňuje starostku Jitku Boučkovou.

„Kdyby nebylo úsilí starostky Dolních Vilémovic, nestáli bychom před opraveným rodným domem, nebylo by kam umístit expozici věnovanou Janu Kubišovi a nedošlo by k nalezení předmětů nevyčíslitelné hodnoty, které Janu Kubišovi patřily,“ zdůrazňuje i ředitel Vojenského historického ústavu plk. Aleš Knížek a dodává: „Jitka Boučková díky svému nadšení a odvaze prokázala neocenitelnou službu nejen Janu Kubišovi ale i naší zemi.“

Starostka Dolních Vilémovic se před pěti lety zařekla, že ke stému výročí narození Jana Kubiše bude jeho rodný dům opravený a vznikne v něm muzeum. Kvůli zajištění prostředků na rekonstrukci domu uspořádala sbírku. „Chtěl bych z celého srdce poděkovat všem, kteří na opravu Kubišova domu přispěli,“ říká brigádní generál Jaroslav Klemeš, který se skupinou Platinum seskočil na území protektorátu v únoru 1945.

Mezi nejštědřejší donátory patří soused Jana Kubiše, šestadevadesátiletý Alois Denemarek. Na opravu Kubišova rodného domu se složily obce, kraj Vysočina, soukromí dárci, firmy, výsadkářské kluby, sbory dobrovolných hasičů či 4. brigáda rychlého nasazení. Schází ale ještě necelý milión ¬korun. Číslo účtu sbírky je 107–504 22 50 297/0100

RED

 

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…