Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov byla nominována na titul Stavba roku 2022

Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov byla nominována na titul Stavba roku 2022

06. 09. 2022

V pondělí 5. září byly v Dopravní hale v Národním technickém muzeu v Praze vyhlášeny nominace na titul Stavba roku 2022. Mezi třemi desítkami staveb, které postupují do finále, je také Armádní muzeum Žižkov. Rekonstrukce tohoto souboru budov včetně nových expozic proběhla v uplynulých čtyřech letech, muzeum bude pro veřejnost otevřeno 28. října 2022.

Porota přehlídky Stavba roku 2022 vybírala z celkem 79 staveb realizovaných v České republice. Ve finále jubilejního, již třicátého ročníku, bude společně s Armádním muzeem Žižkov soutěžit dalších 30 staveb. O titul Zahraniční stavba roku budou soutěžit ve finále celkem čtyři projekty.

O titul usilují realizace nejrůznějšího druhu: novostavby, rekonstrukce, exteriéry i interiéry, stavby určené k bydlení, pro veřejný i technický provoz atd. Stavby hodnotí odborná porota a sbor expertů, přičemž zásadním a nenahraditelným prvkem je jejich osobní návštěva a prohlídka na místě. Spolu s porotou všechny stavby objíždí a dokumentuje také filmový štáb. Celkem přitom najeli porotci přes 3 500 kilometrů. Přehlídka Stavba roku je pořádána Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství.

Porota ve svém zdůvodnění, proč rekonstrukci Armádního muzea Žižkov vybrala do finálového rozhodování, uvedla: „Nominace na titul Stavba roku 2022 byla udělena za provedení rozsáhlých stavebních úprav a rekonstrukce staveb, kterými bylo dosaženo významného rozšíření využitelných ploch s respektem k památkové ochraně.“

Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov včetně nových expozic trvala více než čtyři roky a po jejím dokončení nabídne muzeum přes 5 000 metrů čtverečních expozičních ploch, unikátní zastřešení dvorany a další nové prvky. Projektantem byla společnost Techniserv s.r.o., dodavatelem Metrostav a.s. a investorem Ministerstvo obrany České republiky. Při rekonstrukci byl kladen důraz na požadavky moderního muzejnictví, na technické vybavení expozičních prostor a na kompletní standard návštěvnického provozu, který v minulosti objektu chyběl. Současně byla brána v úvahu památková ochrana objektu – soubor budov představuje kvalitní ukázku veřejné stavby funkcionalistického směru, reprezentující moderní českou architekturu období první republiky. Při rekonstrukci bylo respektováno původně navržené hmotové řešení a nové prvky byly řešeny citlivě, aby nepřevyšovaly již stávající rozvržení. Nové viditelné části jsou řešeny materiálově i tvarově tak, aby byly příbuzné k původnímu řešení.

Mezi nominované na titul Stavba roku se zařadilo sedm staveb z Prahy, pět ze Středočeského kraje, tři z Jihomoravského a Olomouckého, po dvou z Jihočeského, Královéhradeckého a Pardubického a po jednom projektu mají kraje Karlovarský, Liberecký, Moravskoslezský, Plzeňský, Ústecký, Zlínský a Vysočina. Každý kraj tak má v boji o titul alespoň jeden projekt.

Slavnostní vyhlášení Stavby roku 2022 se uskuteční ve čtvrtek 13. října 2022. Vítězové jako symbol svého vítězství obdrží křišťálové ocenění v podobě razítka vyrobené sklárnou Rückl. Toto razítko je nejen symbolickým zpečetěním vítězství, ale i tím posledním razítkem v celém procesu realizace stavby. Na 18. listopad 2022 je pak naplánován slavnostní galavečer v Rudolfinu, kde budou formou rekapitulace připomenuty všechny tituly a stavby za celých 30 let trvání prestižní soutěže.

RED

AktuálněOsmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…
Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

11. 09. 2022
Rozměrově největším novým prvkem rekonstruovaného Armádního muzea Žižkov je zastřešení dvorany. Mohutná…