Slavnostního setkání k 30. výročí vzniku Armády České republiky se v Armádním muzeu Žižkov zúčastnil i nově zvolený prezident Petr Pavel

Slavnostního setkání k 30. výročí vzniku Armády České republiky se v Armádním muzeu Žižkov zúčastnil i nově zvolený prezident Petr Pavel

31. 01. 2023

V pondělí 30. ledna 2023 se v dvoraně Armádního muzea Žižkov konalo slavnostní shromáždění k 30. výročí vzniku Armády České republiky. Ministryně obrany Jana Černochová při této příležitosti vyznamenala některé vojáky a pracovníky resortu ministerstva. Součástí akce byl rovněž křest knihy Devět generálů, která mapuje tři desítky let našich ozbrojených složek pohledem bývalých náčelníků generálního štábu.

Slavnostní shromáždění v Armádním muzeu Žižkov se konalo za účasti nejvyšších představitelů České republiky i Armády České republiky. Hosty byli i zahraniční státníci a diplomaté. Přítomen byl nově zvolený prezident České republiky a někdejší náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál v. v. Petr Pavel, předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, předseda vlády České republiky Petr Fiala, ministr obrany Slovenské republiky Jaroslav Naď, ministryně obrany České republiky Jana Černochová, náčelník Generálního štábu Armády České republiky, generálmajor Karel Řehka, bývalí náčelníci Generálního štábu České republiky Jiří Šedivý, Pavel Štefka, Josef Bečvář a další hosté.

Ač se armáda teprve blíží Kristovým létům, má podle ministryně obrany Jany Černochové respekt a uznání nejen doma, ale i za hranicemi. Z velké a branecké se změnila na menší a profesionální. „Naše armáda, byť menší, pro nás v posledních třiceti letech byla ohromnou kotvou a vždy jsme na ní nakládali všemožné úkoly týkající se nejen obrany, ale i bezpečnosti. Vzpomeňme na povodně, covid, požáry, na nasazení k posílení policie i na zahraniční operace, kde tak skvěle vojáci reprezentují náš stát a naši vlajku,“ zdůraznila ministryně.

Velký kus cesty ušla armáda za poslední tři dekády i podle náčelníka Generálního štábu AČR generálmajora Karla Řehky. Vycvičila tisíce vojáků, získala prestiž ve světě a nabrala sebevědomí. Karel Řehka ve svém projevu připomněl, že od roku 2005 je naše armáda plně profesionální a zmínil vstup do NATO v roce 1999. Čeští vojáci byli za třicet let existence nasazeni v 67 operacích v Evropě, Asii i Africe. Několika misím také veleli. Řehka rovněž zmínil pomoc civilnímu obyvatelstvu během přírodních katastrof či covidové pandemie. Vysoké důvěry veřejnosti si podle jeho slov vojáci váží a berou ho jako závazek.

Šéf armády upozornil na nové bezpečnostní prostředí v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. „Svět se změnil, Evropa se změnila a armáda se také musí změnit. Všechno, co jsme si posledních třicet let říkali o míru, varovací době a bezpečnostním riziku, dnes neplatí,“ konstatoval. Česká vláda podle ministryně obrany Jany Černochové dělá vše proto, aby Rusko prohrálo. „Nemůžeme spoléhat na hrdinství ukrajinských vojáků, musíme být připraveni naši zemi a naše hodnoty s našimi spojenci bránit a ubránit,“ uvedla.

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď ve svém projevu připomněl společnou historii našich národů. Podle Naďe začalo silné pouto mezi oběma armádami vznikat už v legiích během první světové války, pokračovalo spoluprací v druhoválečném odboji, kde například bok po boku Slovák Josef Gabčík a Čech Jan Kubiš vykonali výjimečný hrdinský akt – atentát na Reinharda Heydricha. V roce 1993 se Československo rozdělilo a dělení čekalo i armádu. „Dokázali jsme to s velikou mírou respektu až grácií. A asi jsme se museli rozdělit, abychom zjistili, jak dobře se nám spolupracuje. Ať to bylo v misích či při dalších projektech,“ zmínil ministr Naď a česko-slovenské spojenectví označil za unikátní a mimořádné.

Ministryně obrany Jana Černochová v rámci slavnostního shromáždění ocenila také na dvě desítky vojáků a pracovníků resortu ministerstva obrany, a to za jejich pracovní výkony a úsilí.

Součástí akce byl křest knihy Devět generálů. 30 let Armády České republiky pohledem náčelníků Generálního štábu Armády České republiky. Publikace vydaná Ministerstvem obrany České republiky – Vojenským historickým ústavem Praha přináší na 160 stranách pohled ze strany nejpovolanějších, tedy vojáků, kteří v uplynulých letech stáli v čele armády. Je zde devět rozhovorů a portrétů devíti generálů, náčelníků GŠ AČR: Karla Pezla, Jiřího Nekvasila, Jiřího Šedivého, Pavla Štefky, Vlastimila Picka, Petra Pavla, Josefa Bečváře, Aleše Opaty a Karla Řehky. Publikaci sestavil publicista Pavel Baroch, autorem hlavních fotografií je Jan Schejbal.

Ministryně obrany v rámci křtu knihy také darovala přítomným bývalým náčelníkům Generálního štábu AČR pamětní nože.

RED 

 

Aktuálně



Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě  pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

18. 04. 2024
V pátek 19. 4. 2024 se ve dvou pražských městských částech uskuteční…
Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…