Tank T-34 byl odvezen ze žižkovského muzea jako předznamenání rekonstrukce budovy

Tank T-34 byl odvezen ze žižkovského muzea jako předznamenání rekonstrukce budovy

31. 05. 2017

Historický tank T-34, který stál před budovou Armádního muzea Žižkov, byl ve středu 31. května ze svého stálého místa po více než čtyřiceti letech odvezen. Zamířil do depozitářů Vojenského historického ústavu Praha, resp. do Vojenského technického muzea Lešany. Přemístění tanku se uskutečnilo v rámci příprav na generální rekonstrukci budovy Armádního muzea Žižkov, která bude zahájena na konci prázdnin tohoto roku.

 

Tank T-34/85 byl na podstavec vedle hlavní vchodu do sídla VHÚ a zároveň budovy Armádního muzea Žižkov umístěn v první polovině 70. let 20. století. Jedná se o sovětský tank, který však byl vyroben v Československu v 50. letech 20. století, v rámci licenční výroby. Československo tehdy v letech 1952-1956 vyrobilo 2 736 tanků T-34/85. S výrobou vnucenou sovětskou stranou ovšem byly značné problémy, navíc tento typ byl z vojenského hlediska již zastaralý.

Před tímto tankem na tom samém místě stála starší verze T-34/76, tedy s kanónem ráže 76 mm. Šlo o tank s nápisem „LIDICE“, který se účastnil bojů druhé světové války v rámci československých jednotek na východní frontě. Nyní je tank LIDICE součástí expozice VTM Lešany. Ještě před těmito dvěma stroji zde od roku 1945 stály kratší dobu stíhač tanků Hetzer z období Pražského povstání a britský letoun Supermarine Spitfire. V meziválečném období zde byla umístěna děla.

Tank T-34/85 vjel na betonový podstavec u muzea před více než čtyřiceti lety vlastními silami. Přesněji: byl dopraven k budově muzea na přepravním valníku a poté z něj vjel na podstavec. Nynější přemístění tanku už bylo nutné uskutečnit pomocí jeřábu, neboť tank není v současnosti provozuschopný.

Jeřáb s nosností až 100 tun zvedl tank z podstavce jen do výšky asi dvou metrů, poté byl umístěn na podvalník. Jeřábní váha ukázala, že tank váží 30 tun. Tabulková váha tanku je uváděna 32 tun, v takovém případě jde ale o tank naplněný střelivem a pohonnými hmotami.

Celá operace zdvižení tanku a umístění na podvalník trvala zhruba hodinu a půl. Tank byl poté převezen do areálu Vojenského technického muzea Lešany, kde bude umístěn v depozitářích. Na místě, kde tank stával, bude po rekonstrukci budovy Armádního muzea Žižkov hlavní návštěvnický vchod do muzea. S opětovným umístěním tanku či jiné velké zbraně v těchto místech se proto nepočítá.

Společně s tankem T-34/85 byl z nádvoří muzea přemístěn i vojenský automobil Toyota Land Cruiser, který čeští vojáci používali při svých misích v Afghánistánu. Třítunový automobil byl pomocí jeřábu přenesen přes celou budovu muzea, resp. jeho vstupní bránu.

Armádní muzeum Žižkov projde zásadní rekonstrukcí v letech 2017-2020, přičemž jeho expoziční prostory budou podstatným způsobem rozšířeny, dojde i k zastřešení nádvoří muzea. Nové výstavní plochy vzniknou také v podzemí muzea, v bývalých depozitářích či prostoru pro knihovnu. Budova pocházející z přelomu 20. a 30. let 20. století, jejímž architektem byl Jan Zázvorka, bude rekonstruována poprvé ve své historii.

RED

 

 

AktuálněV Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…