V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

23. 01. 2023

Reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger zažili počátek válečného konfliktu na Ukrajině v únoru 2022 v Charkovské oblasti. Divákům zprostředkovávali přímé svědectví z válkou zmítané země. Vydavatelství Euromedia Group nyní vydává jejich knihu Pod štítem Charkova, která čtenářům nabízí svědectví o práci válečného reportéra a přibližuje momenty, které nebylo možné odvysílat. Křest knihy proběhl v pondělí 23. ledna 2023 v Armádním muzeu Žižkov.

Kniha pojednává o bezprostředním začátku ukrajinské války a je autentickou výpovědí dvojice novinářů, kteří reportovali prakticky do celého světa. Křtu knihy se ujali Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, brigádní generál Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu Praha, a režisér Václav Marhoul.

Autorka Darja Stomatovová upozorňuje, že čtenářům nenabízí typickou knihu o válce: „Chtěli jsme ukázat, že válka není jenom o utrpení, ale také o přátelství a lásce lidí, kteří se do invaze vůbec neznali, a o vzájemné pomoci, na kterou v normálním životě člověk často ani nenarazí.“ Zdůraznila rovněž, že se spolu s Jánem Schürgerem snažili popsat sílu ukrajinského lidu, který přes všechny útrapy neopouštěl myšlenku vítězství, tudíž je to kniha o naději, která nesmí pohasnout.

„Naše reportování z Ukrajiny vzbudilo v Česku a zahraničí takové ohlasy, že jsme se rozhodli v knize popsat, co vše se odehrávalo za kamerou,“ zmiňuje dále autorka. „Je to pravdivé svědectví dvou novinářů, kteří si také často sypou popel na hlavu, protože něco mohli udělat jinak, ale zároveň se snaží dívat kriticky na všechno kolem sebe. A právě tu nejtěžší práci, jako bylo třeba ověřování pravosti informací, v televizi nevidíte.“

„Kniha Pod štítem Charkova pro mě znamená dokončení práce, kterou jsme s Darjou začali na Ukrajině,“ uvedl kameraman Ján Schürger. „Plno věcí nebylo vidět na kameře nebo ve vysílání. Chtěli jsme přiblížit, jaké to bylo v obklíčeném Charkově uprostřed války, a ukázat, na jaké problémy v dnešní době internetu, kdy je každá informace okamžitě vidět, televize naráží.“ Doplnil také, že kdykoliv se Stomatovou vyrazili na místo, kde se něco nečekaného a tragického stalo, zprostředkovávali divákům skutečné obrazy ukrajinské války ihned, aktuálně a živě.

RED

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…