V izraelském parlamentu byla zahájena výstava o „architektovi holocaustu“

30. 05. 2012

Letošní nejvýznamnější zahraniční akcí, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha, je výstava „Atentát na Reinharda Heydricha – smrt architekta holocaustu“. Ve středu 30. května byla slavnostně otevřena v izraelském Knessetu.

„Je to pro nás skutečně významný okamžik, když můžeme na tak ctihodném místě, jakým je Jeruzalém a zároveň budova izraelského parlamentu, seznámit veřejnost s jednou z nejdůležitějších kapitol české historie 20. století,“ říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek. Společně s předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslavou Němcovou a českým velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem zahájili v Jeruzalémě ve středu v dopoledních hodinách výstavu Atentát na Reinharda Heydricha – smrt architekta holocaustu, kterou VHÚ Praha pořádá společně s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Velvyslanectvím České republiky v Izraeli.

Výstava je jednou z nejdůležitějších akcí, které VHÚ Praha letos uskutečňuje, je zároveň stěžejním zahraničním projektem této instituce. Je připomínkou 70. výročí akce, která během 2. světové války významně poznamenala českou historii. Úspěšné provedení atentátu, jenž byl dílem zahraničního i domácího odboje, přimělo nacistický režim k rozputání teroru, jaký dosud neměl v protektorátu obdoby. Jako odvetu za Heydrichovu smrt vypálili nacisté například obec Lidice a byly popraveny tisíce Čechů, kteří se zapojili do protinacistických akcí,.

Expozice připomíná v celkem patnácti panelech a pěti vitrínách události z válečných let 1939-1945. Jádro výstavy popisuje dění od podzimu 1941, kdy Reinhard Heydrich coby zastupující říšských protektor přichází do Prahy, do května 1942, kdy se uskutečnil atentát. Panely expozice se týkají přípravy atentátu, jeho provedení příslušníky československých zahraničních jednotek, součinnosti s domácím odbojem atd. Na výstavě jsou vedle textových a obrazových dokumentů k vidění i některé předměty, které se přímo týkají provedení atentátu: jsou to části padáku, uniforem, osobní předměty vojáků, kteří Heydricha zabili.

Důležitá část výstavy je věnována přímo osobě R. Heydricha a jeho plánům na tzv. konečné řešení židovské otázky, jejichž byl hlavním autorem a na kterých pracoval již od roku 1939. V širším rámci představuje výstava také vztahy mezi československým, resp. českým a židovským národem a posléze státem Izrael, a to během 20. století – od osoby prezidenta T. G. Masaryka, který byl jedním z hlavních obhájců v tzv. Hilsnerově aféře v letech 1899-1900, až po konec 40. let, kdy Československo pomáhalo Izraeli krátce po jeho vzniku svými zbrojními dodávkami.

Autorsky připravil výstavu Vojenský historický ústav Praha pod vedením plukovníka Michala Buriana, potrvá až do konce července tohoto roku.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…