Vojenský historický ústav Praha hostil přes 100 muzejníků z celé republiky

Vojenský historický ústav Praha hostil přes 100 muzejníků z celé republiky

17. 04. 2023

Více než 100 zástupců muzeí a galerií z celé České republiky se v pondělí 17. dubna sešlo v Armádním muzeu na Žižkově, aby se seznámili s novými trendy v oblasti muzejních expozic a s výsledky rozsáhlé rekonstrukce, při které byly vytvořeny zcela nové multimediální expozice Vojenského historického ústavu Praha. Inspirativní setkání pořádaly společnosti AV MEDIA SYSTEMS, a.s., která se podílela na audiovizuálním řešení expozic a Etna, spol. s r.o., která byla realizátorem světelného designu.

Atrium Armádního muzea na Žižkově bylo v pondělí 17. dubna prošpikováno moderní technikou, která zprostředkovala expertům z muzeí detailní informace o tom, jaké technologie a jaké osvětlení byly použity při přípravě expozic rekonstruovaného Armádního muzea. Účastníky inspirativního setkání přivítal ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek, který ve stručnosti shrnul téměř stoletou historii armádního muzea.

Ředitel Odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha plukovník Michal Burian seznámil účastníky setkání s detaily rekonstrukce. Při této části své prezentace mimo jiné jiné zmínil, že spolu s ředitelem Alešem Knížkem museli v průběhu rekonstrukce řešit mnoho věcí. Prozradil také, že ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech, kde má VHÚ své depozitáře, probíhala nanečisto instalace exponátů, aby si muzejníci ověřili, zda jsou jejich nápady realizovatelné. Jako makety vitrín posloužily univerzální bedny, jejichž rozměry se daly libovolně měnit. „Promýšlení a sestavování ideálních kompozic se rozhodně vyplatilo. Výsledek se nafotil a při samotné instalaci v muzeu to přineslo obrovskou časovou úsporu. Díky této pečlivé přípravě se pak sedm a půl tisíce sbírkových předmětů nainstalovalo do expozic za pouhé tři měsíce. Věděli jsme, co chceme a jak to má vypadat,“ vysvětlil plk. Michal Burian.

Zajímavá byla i panelová diskuze, ve které zástupci dodavatelských firem společně mluvili o tom, jak byla složitá cesta při realizaci nových expozic od původní vize až po realizaci. Účastníci setkání se například dozvěděli, že všechny expozice jsou zcela zatemněny a jediné světlo tvoří systémy od firmy Etna. „Jejich zástupci zde strávili mnoho času, aby precizně vyladili nasvícení jednotlivých exponátů a vitrín. Myslím, že výsledek skutečně stojí za to,“ řekl plk. Michal Burian.

Poslední prezentující ze strany hostitelské organizace byla Barbora Kulihová, která hovořila o tom, jaké vzdělávací programy pro žáky základních a studenty středních škol má Vojenský historický ústav Praha připraven. Pokud vás toto téma zaujalo, můžete se podívat do sekce webu, která je vzdělávání určena. Odkaz najdete zde

Zlatým hřebem inspirativního odpoledne byly komentované prohlídky jednotlivých expozic, kde všichni návštěvníci na vlastní oči viděli a na vlastní uši slyšeli to, o čem co celé dopoledne a brzké odpoledne mluvili přednášející. „Designujeme a realizujeme zážitkové expozice, které přináší návštěvníkům nejen poučení, ale i zábavu. Jsme rádi, že naše zkušenosti a inspirace můžeme sdílet prostřednictvím takových inspirativních setkání, jako bylo dnes to ve VHÚ,“ řekla Libuše Pitelková za společnosti AV MEDIA SYSTEMS.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…