Vyšlo letošní druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství

Vyšlo letošní druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství

11. 07. 2016

Druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství ročníku 2016, který vydává Vojenský historický ústav Praha, se ohlíží v hlavních materiálech za některými konflikty v éře po roce 1945, ale věnuje se i vzdálenějším tématům, např. z období středověku. Nechybí ani materiály z první a druhé světové války.

 

Hned prvním, stěžejním článek v časopise Historie a vojenství 2/2016, je studie Jana Eichlera Formování bezpečnostní a strategické kultury EU po skončení druhé světové války. Autor se zde zabývá problematikou obrany starého kontinentu v době, kdy se původní bipolární svět rozpadl, a nastala nová éra s novými střety. Těžiště jeho textu leží v období po roce 2000, které bylo ovlivněno teroristickými útoky v roce 2001.

Pracovník VHÚ Jindřich Marek se v následujícím materiálu Čeští vojáci v mírové misi OSN UNOMIL 1993-1997 věnuje také období krátce po konci studené války. Mise UNOMIL byla zřízena s cílem zabezpečit politickou stabilitu africké Libérie, která se několik let zmítala v občanské válce. V zemi působili jako pozorovatelé příslušníci armád 22 zemí včetně České republiky. Text je vybaven i velmi obšírným dokumentačním základem a obsahuje také úryvky z deníku kapitána Ivana Gerháta.

V letošním roce jsme si připomněli 700. výročí narození Karla IV. a k éře jeho panování se obrací i materiál Vojenské zajištění české Horní Falce od Tomáše Straky. Oblast Horní Falce – ležící na západním okraji Českého lesa – netvořilo jednotné území, šlo spíše o soubor držav spojených s osobou panovníka, Karla IV., a jejich dějiny spojení se zeměmi Koruny české se datují rokem 1355. Autor v článku detailně analyzuje to, jak bylo území zajištěno po vojenské stránce personálně, vybavením, jak mohly probíhat potenciální boje atd.

K poválečné minulosti se vrací ještě jeden významný text, a to Obraz nepřítele, studie rakouského historika Dietera Bachera, která se zabývá problematikou amerického a britského hodnocení československých zpravodajských služeb v Rakousku v letech 1945-1955. Rakousko bylo v tomto období rozděleno do čtyř okupačních zón a své zájmy tu velmoci uskutečňovaly aktivním způsobem.

A ještě jeden pohled z druhé strany: historik VHÚ Prokop Tomek se v textu Jiný pohled zabývá tím, jakým způsobem viděli pracovníci britských vojenských struktur situaci v Československu na počátku 80. let. Tomkův materiál se zabývá zprávou přidělenců obrany velvyslanectví Spojeného království za rok 1981; je zde text zprávy, Tomkův výklad a uvedení do širších souvislostí a samozřejmě také způsob, jakým se k celé věci stavěla Státní bezpečnost.

Další historik VHÚ Tomáš Jakl obrátil svoji pozornost k období, které bylo zpracováno již mnohokrát, ale ne vždy objektivně: k bojům Rudé armády 9. května 1945 v Praze. Jakl sleduje podrobným způsobem jednotlivá místa bojů sovětských vojáků v pražské oblasti, pozornost cílí především do oblastí Prahy 6 – Ruzyně, Bořislavky, Dejvic, Břevnova atd.

K druhoválečnému konfliktu se vrací také studie historiků Jiřího Plachého a Pavly Plaché Jindřich Opavský – zrádce z Bělehradu, která se zabývá vyzrazením tzv. balkánské cesty nacistickým bezpečnostním složkám v říjnu 1939. Na tento text pak navazuje další, od Václava Šrámka, s titulkem Balkánská cesta v letech 1939-1941 přes Jugoslávii do zahraniční československé armády na Západě.

Jan Skramoušský, kurátor sbírky palných zbraní VHÚ, v textu Nové pěchotní zbraně seznamuje čtenáře s některými automatickými zbraněmi 20. století, které významným způsobem ovlivnily technologický vývoj. Jde např. o samopal Villar Perosa M 1915, ale také o německý samopal Bergmann MP 18,I, který lze považovat za pravzor řady dalších zbraní tohoto typu.

Zdeněk Špitálník se pak v textu Ocelové přilby rakousko-uherských vojáků zabývá problematikou vývoje přileb za první světové války – tématu byla věnována i výstava na nádvoří Armádního muzea Žižkov (viz ZDE, kde je možné si přečíst podstatnou část Špitálníkova článku).

Letošní druhé číslo Historie a vojenství uzavírají články věnované restaurování některých zbraní ze sbírek VHÚ. Dále jsou zde zmíněny novinky v Leteckém muzeu Kbely a další informace týkající se muzejní tématiky spojené s vojenstvím.

Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 2/2016 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov.

RED

 

 

 

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…