Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

18. 11. 2022

Nově otevřenou stálou expozici v nedávno rekonstruovaném objektu Armádního muzea VHÚ na pražském Žižkově navštívili ve čtvrtek 3. listopadu 2022 zástupci českého i slovenského vojenského archivnictví.

Delegaci pražského Vojenského ústředního archivu (VÚA) vedl jeho ředitel Mgr. Josef Žikeš spolu s řediteli podřízených složek, PhDr. Júliusem Balážem, CSc. (VÚA-VHA) a Ing. Janem Kolářem (VÚA-VSA). V čele slovenské delegace přicestoval ředitel Vojenského historického ústavu v Bratislavě plk. Mgr. Miloslav Čaplovič, Ph.D. a Ing. Ivan Bolebruch (Odbor logistického zabezpečení VHÚ). Spolu s nimi novou muzejní expozici navštívili ředitel Vojenského historického archivu Mgr. Peter Kralčák, Ph.D. a PhDr. Milena Balcová (VHA).

V úvodu ředitel Odboru historicko-dokumentačního VHÚ, PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. jménem VHÚ Praha ocenil tradičně nadstandardní vztahy pracovníků VHÚ Praha s českými i slovenskými vojenskými archiváři. Současně zástupcům partnerských institucí poděkoval za dosavadní dlouholetou bezproblémovou spolupráci. V následném výkladu jim pak představil jak celkovou koncepci expozice, tak i všech sedm chronologicky členěných výstavních celků s důrazem na nejzajímavější a nejcennější sbírkové předměty.

Ze strany zástupců paměťových institucí byla oceněna jak citlivě pojatá rekonstrukce budov VHÚ na Žižkově, tak obsahové i formální pojetí muzejní prezentace našich vojenských dějin od 6. století až do současnosti. Zvláště ocenili vhodně skloubené tradiční muzejní pojetí s moderními audiovizuálními a interaktivními prvky.

S ohledem na časovou náročnost shlédnutí celé rozsáhlé muzejní expozice bylo nezbytné prohlídku redukovat na „pouhé“ čtyři hodiny. Podstatně početnější výpravy pracovníků uvedených vojensko-historických paměťových institucí, které zůstávají důležitými partnery VHÚ Praha, ovšem na důkladné, tedy nejméně celodenní prohlídky dorazí v následujících dnech a týdnech.

Delegace VHÚ Bratislava pobývala v hlavním městě na pozvání VÚA Praha a ředitelé obou institucí při té příležitosti podepsali Memorandum o spolupráci vojenských archivů obou států navazující na stávající Smlouvu o spolupráci a vzájemné pomoci z roku 2009. Vedle nové expozice Armádního muzea VHÚ na Žižkově delegace navštívila také Národní archiv v Praze na Chodovci a rovněž Národní památník hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze na Novém Městě, který je ve správě VHÚ Praha.

RED

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…