Desáté výročí ukončení hlavního působení české armády v Kosovu

Desáté výročí ukončení hlavního působení české armády v Kosovu

02. 11. 2021

Před deseti lety, 3. listopadu 2011, byla ukončena účast Úkolového uskupení Armády České republiky v misi KFOR. Stalo se tak příletem poslední části vojáků z Kosova do České republiky. Čeští vojáci přišli do Kosova již v roce 1999. Dodnes zde zůstává malý počet příslušníků Armády České republiky, a to v rámci velitelství KFOR v kosovské Prištině.

Různé vojenské a polovojenské jednotky ze Svazové republiky Jugoslávie vedly denně boje s Kosovskou osvobozeneckou armádou na území Kosova o jeho nadvládu. Doprovázející etnické čistky donutily přibližně jeden milión lidí opustit své domovy, následně zaplavili okolní oblasti jako uprchlíci.

Do Kosova byly jednotky vyslány na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1244 ze dne 10. června 1999 za účelem dosažení trvalého míru a stability v oblasti postižené válkou. KFOR (zkratka z anglického Kosovo Force) je označení pro mezinárodní mírové operace v rámci NATO na území Kosova, které byly zahájeny 12. července 1999 v operaci pod názvem Joint Guardian, přejmenované v dubnu 2005 na Joint Enterprise.

Rezoluce měla za následek vyhlášení autonomie Kosova a ztráty kontroly Srbska nad touto oblastí. Jednotky KFOR zůstaly v Kosovu i po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku 17. února 2008 pod mandátem OSN.

Jednotky KFOR působí v Kosovu jako jednotky zajišťující pořádek a bezpečnost, spadají pod velení mise OSN v Kosovu. Základní cíle mise byly definovány: zastavit a zabránit dalším bojům v oblasti Kosova a útoky Jugoslávských a Srbských jednotek, odzbrojit Kosovskou osvobozeneckou armádu, zajistit bezpečnost a pořádek, podporovat mezinárodní humanitární pomoc, koordinovat a podporovat mezinárodní civilní záměry.

Přítomnost jednotek KFOR v Kosovu byla potvrzena během konání summitu NATO ve Vilniusu 7. až 8. února 2008. Mezinárodní jednotky v Kosovu byly a jsou tvořeny mnoha národy, a to včetně jednotek Armády České republiky.

Česká republika vyslala do Kosova v červenci 1999 průzkumnou rotu, která byla dislokovaná nejprve na základně Gornji Šibovac (v místní škole) a později se přesunula na základnu Šajkovac (v oblasti zdejší vodárny). Průzkumnou rotu nahradil v letech 2002 – 2005 společný česko-slovenský prapor. Klíčovým úkolem bylo střežit administrativní hranici mezi Srbskem a Kosovem.

Významným způsobem o sobě Česká republika dala vědět od srpna 2005 do července 2006, kdy velela jako vedoucí stát Mnohonárodní brigádě Střed a Mnohonárodnímu úkolovému uskupení Střed. Od poloviny roku 2005 do října 2011 byl na základně Šajkovac dislokován kontingent Armády České republiky, letectvo AČR se zapojilo do plnění úkolů mise KFOR letounem An-26 (1999 – 2001) a vrtulníky Mi-17 (2007).

Od roku 2011 do současnosti působí české úkolové uskupení v rámci velitelství KFOR v kosovské Prištině.

Podrobněji se můžete o nasazení českých vojáků v Kosovo dočíst v článku historika Jindřicha Marka Dvanáct let v Kosovu odstartovali čeští vojáci v létě 1999, který jsme zveřejnili na stránkách vhu.cz v roce 2013.

Vojenský historický ústav Praha má také ve svých sbírkách početnou řadu předmětů, dokumentů, fotografií a dalších artefaktů, které se vztahují k nasazení Armády České republiky v Kosovu. Pracovníci VHÚ vyjeli do Kosova poprvé v březnu 2011, v červenci téhož roku už probíhal první hlavní sběr dokumentů a předmětů.

Předměty z Kosova byly představeny již na počátku roku 2021 na malé výstavě realizované tehdy v Armádním muzeu Žižkov (viz ZDE). Mnohé předměty jsme pak také představili na našich webových stránkách v rubrice Exponát dne: jde například o Směrovou ceduli k základně Camp Šajkovac v Kosovu, Rukávové znaky jednotek KFOR z let 1999–2011, Razítko 9. kontingentu AČR v silách KFOR, Plakáty zbraňové amnestie, Pamětní hrnek KFOR, Slovníček vojenské techniky atd.

RED 

 

 

AktuálněBitva na Kolubaře změnila v listopadu 1914 poměr sil na frontě

Bitva na Kolubaře změnila v listopadu 1914 poměr sil na frontě

24. 11. 2021
Od září 1914 byla druhá rakousko-uherská ofenziva do Srbska v plném proudu. Zprvu…
ATENTÁT 80: Zocel se! Výcvik československých parašutistů ve Velké Británii.

ATENTÁT 80: Zocel se! Výcvik československých parašutistů ve Velké Británii.

21. 11. 2021
V roce 1942 vyšla příručka boje zblízka s názvem Get tough! britského důstojníka…
Dlouhá cesta, složité začleňování do společnosti. Návrat ruských legií do vlasti.

Dlouhá cesta, složité začleňování do společnosti. Návrat ruských legií do vlasti.

18. 11. 2021
Na konci listopadu 2021 si připomínáme již 101 let od okamžiku, kdy…
Slavíme 17. listopad, datum připomíná dvě zásadní dějinné události

Slavíme 17. listopad, datum připomíná dvě zásadní dějinné události

17. 11. 2021
Na 17. listopad připadá státní svátek České republiky, slavíme Den boje za…
Z československé zahraniční armády do sovětských Gulagů

Z československé zahraniční armády do sovětských Gulagů

15. 11. 2021
To, že jádro československých jednotek na východní frontě za 2. světové války…