JEŽEK, Zdeněk. Boj o Slovensko v letech 1918–1919

JEŽEK, Zdeněk. Boj o Slovensko v letech 1918–1919

Před 100 lety bojovala mladá Československá republika o svoji integritu a o vymezení svých hranic. Některé události z tohoto období jsme si již připomínali spolu s knihami věnovanými tématům obsazení pohraničí (zde) a bojům o Těšínsko (zde). Posledním a největším konfliktem, kterým musel nový stát projít, byla československo-maďarská válka o Slovensko. A protože právě v těchto dnech před sto lety vstoupil tento střet do své druhé fáze, připomeneme si tyto události prezentovanou knihou.

V první fázi války o Slovensko, tedy v období od počátku listopadu 1918 do konce ledna 1919, došlo k obsazení země až po určenou demarkační čáru československým vojskem a k vytlačení maďarských ozbrojených sil. Ani poté nenastal úplný klid zbraní a docházelo k přestřelkám. Přesto se situace dočasně uklidnila. K určitému zvratu došlo 20. března, kdy se v Maďarsku, po demisi vlády a odstoupení prezidenta, dostali k vládě sociální demokraté a komunisté, kteří 21. března vyhlásili vznik Maďarské republiky rad (tedy de facto Maďarské sovětské republiky). To se samozřejmě nesetkalo s pochopením ani u československé, ani u rumunské vlády. První reagovalo Rumunské království, které 16. dubna 1919 zahájilo proti vůli Dohodových mocností se svojí armádou postup k Tise. Československý ministr obrany Klofáč se proto rozhodl také využít vojensky příznivé situace a vydal rozkaz k obsazování dalšího území, které v minulosti patřilo k Uhrám. Jednalo se jednak o Podkarpatskou Rus, v druhé řadě pak zahájilo čs. vojsko postup na takzvanou druhou demarkační linii (Dohodou nepožehnanou). To prakticky znamenalo obsazení čistě maďarského území s cílem spojit se s Rumuny a zaujmout co nejvýhodnější obranné postavení. Tato operace byla zahájena 27. dubna 1919.

Prezentovaná publikace rozměru bezmála A4 je solidní přehlednou studií z pera plukovníka generálního štábu ve výslužbě Zdeňka Ježka. Tento důstojník, který se bojů o Slovensko osobně zúčastnil, vydal publikaci vlastním nákladem při příležitosti 10. výročí vzniku republiky a začátku bojů o Slovensko. Kniha je logicky členěna do čtyř částí, přičemž první se věnuje obecnému vývoji nepřátelských armád a vojenskému zeměpisu Slovenska a Podkarpatské Rusi. Druhá část popisuje události 1. období konfliktu, tedy od převratu 28. října 1918 do konce dubna 1919 (obsazení Slovenska), a 2. období, tedy od postupu čs. vojska do Uher. Za pozornost stojí, že autor plně převzal apologetickou dikci o takzvané 2. demarkační linii, se kterou pracovala česká historiografie bezmála 100 let. Jasná fakta o svévolném postupu rumunských a čs. vojsk přinesly až práce docenta Břacha vydané VHÚ Praha v posledních letech. Třetí a nejobsáhlejší část se pak zabývá ofenzivou maďarské Rudé armády na Slovensko, ústupovými boji a následnou čs. protiofenzivou až do sjednání příměří. Poslední část pak přináší přehled účasti sokolských dobrovolníků v bojích a celkové zhodnocení situace. Za pozornost rozhodně stojí přílohy publikace, které obsahují mimo jiného i kompletní tabulky amalgamace čs. armády roku 1920 (unifikace – sloučení jednotek domácího vojska s jednotkami čs. legií). Největší část příloh ale tvoří rozměrné rozkládací mapy se zákresem vojenských operací v jednotlivých obdobích.

Věříme, že tato práce o sto let starých válečných událostech je dosud solidním informačním zdrojem a zároveň dokumentem doby (čs. apologetika o „2. demarkační linii“), a proto byla Vojenským historickým ústavem digitalizována. Jakýkoliv zájemce si ji proto může přečíst on-line v Digitální studovně Ministerstva obrany ČR.

Knihu si můžete on-line přečíst zde.

 

Citace:

JEŽEK, Zdeněk. Boj o Slovensko v letech 1918-1919. V Praze: [vl. n.], 1928. 187 s., 7 mp.

Aktuálně



Vypálení obce Javoříčko před 80 lety - 5. května 1945

Vypálení obce Javoříčko před 80 lety - 5. května 1945

02. 05. 2025
V pondělí 5. 5. 2025 si připomeneme nejen 80 let od začátku…
Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

01. 05. 2025
Pracovníci Vojenského historického ústavu ve státní svátek 1. května ve spolupráci se…
Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…