TOMAN, Hugo. Husitské válečnictví za doby Žižkovy a Prokopovy

TOMAN, Hugo. Husitské válečnictví za doby Žižkovy a Prokopovy

Hugo Toman, český právník, novinář a historik, žijící v letech 1838–1898, publikoval řadu právních, archeologických a historických studií, ve kterých se zaměřoval především na období husitských válek a státní právo.  Kniha Husitské válečnictví za doby Žižkovy a Prokopovy bývá oprávněně označována za jeho nejvýznamnější dílo. Vznikla až na samém sklonku autorova života, jejího vydání se ale již nedožil. Zemřel v padesáti devíti letech na zápal plic V Podhoří, dnešní Praze-Troji. O korektury a vydání knihy se potom postarala jako správkyně jubilejního fondu Královská česká společnost nauk, od které také těsně před smrtí v únoru 1898 obdržel jubilejní cenu za toto dílo.

Období prvních husitských válek mezi lety 1419–1437 bývá chápáno jako jeden z významných mezníků českých, ale i evropských dějin. Kromě toho, že v tomto období začala česká církevní reformace a došlo v něm k řadě politicko-sociálních proměn, přineslo řadu inovací a nových prvků ve vojenské taktice. V průběhu husitských válek se více rozšířilo užití palných zbraní a byla vybudována taktika využívající vozové hradby. Vozy byly pro defenzivní taktiku vedení boje použity již dříve, ale teprve až v rámci husitských vojsk s ní bylo pracováno cíleně, v rámci jednotlivých vojenských operací.

Dílo, které je rozděleno na pět knih, zaujímá především šíří a komplexností zpracovaného tématu. Na základě dobových pramenů, zejména pak dochovaných českých a německých vojenských řádů, instrukcí a synodních zápisů se Toman snaží rekonstruovat strukturu a složení českých a německých vojsk, řády vzájemně komparuje, věnuje se jejich typologii a vzájemným vztahům. Obzvlášť se pak zabývá vládou a zřízením táborských polních a domácích vojsk. Samostatně se věnuje některým významným osobnostem této doby, vojenským hejtmanům, kněžím a správcům vojska. Toman neopomíjí ani konstrukci a vývoj jednotlivých typů palných zbraní, vybavení vojska a snaží se podle něj rekonstruovat pravděpodobný vzhled válečného vozu a taktiku jeho užití v rámci bitvy. Část knihy je věnována vývoji fortifikace vybraných husitských měst, hradů a tvrzí v této době a taktice, kterou husitská vojska používala k dobývání měst a hradů.  Popisuje také průběh vybraných významnějších bitev, tažení a konfliktů, mezi nimi například bitvu na Vítkově, obléhání Vyšehradu, bitvu u Mostu. Vše pak zasazuje do historických souvislostí. Nemalým přínosem jsou v samém závěru otištěné české a německé řády, se kterými Toman v rámci knihy pracuje. Zde je ovšem na místě podotknout, že zpracované německé řády a instrukce můžeme také najít v ediční řadě Deutsche Reichstagsakten unter Kaiser Sigmund.

Kniha je vázaná v pevné vazbě, má 468 stran, v rámci textu nacházíme 18 černobílých obrazových příloh a v samotném závěru je připojeno dalších devět. Dále kniha obsahuje řadu přehledových tabulek. Husitské válečnictví za doby Žižkovy a Prokopovy bylo vydáno roku 1898 nakladatelstvím Královské české společnosti nauk v Praze.

Přestože dnešního čtenáře dělí od roku vydání více než 118 let a bádání v mnoha směrech od té doby pokročilo a je tedy třeba brát některá tvrzení s jistou rezervou, řadí se tato publikace stále mezi základní díla věnující se této problematice a badateli by určitě neměla být opomenuta.

Knihu si můžete online přečíst zde.

 

Citace:

TOMAN, Hugo. Husitské válečnictví za doby Žižkovy a Prokopovy, Praha: Královská česká společnost nauk, 1898. 468 s.

Aktuálně



Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…
Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

25. 06. 2025
Spolek Fotografiemi pro radost pořádá fotografické workshopy pro osoby s mentálním a…