19. Tankový den v Lešanech přilákal 20 tisíc návštěvníků

19. Tankový den v Lešanech přilákal 20 tisíc návštěvníků

02. 09. 2023

Poslední prázdninovou sobotu zavítalo do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou na tradiční Tankový den 20 tisíc návštěvníků. Defilovala před nimi technika, která se podílela na intervenci vojsk Varšavské smlouvy před 55 lety, i nejmodernější tank ve výzbroji Armády ČR – Leopard 2A4. Mezi řadou významných hostů byl prezident republiky Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová, I. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věra Kovářová, velitel pozemních sil AČR generálmajor Roman Náhončík a velitel Velitelství pro operace brigádní generál Václav Vlček.

V pořadí již 19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany byl po omezeních kvůli pandemii Covidu první akcí takového rozsahu, jak bývalo před tímto obdobím zvykem. „Loni jsme finišovali s přípravami na otevření Armádního muzea na Žižkově po zásadní rekonstrukci a naše úsilí pochopitelně směřovalo k tomuto cílí. Proto jsme Tankový den udělali, ale byl menšího rozsahu,“ říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek. „Letošní ročník byl opravdu velmi pečlivě připravován a jsem velice rád, že se nám podařilo domluvit i účast tanku Leopard 2A4, který získala Armáda ČR nedávno do své výzbroje. Diváci, kterých přišlo na 20 tisíc, tak mohli porovnat historický vývoj tankové techniky od 30. let minulého století,“ dodal Aleš Knížek.

V úvodu sobotního dopoledního programu se nad hlavami diváků rozburácely motory bojového vrtulníku Armády ČR Mi-24/35, což byla asi jedna z posledních šancí vidět tento stroj v letu. Armáda ČR už totiž přebírá stroje americké provenience UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Pilot armádního bitevníku nad hlavami diváků simuloval útočný let a předvedl stroj v jeho rychlém letu.

Poté vjelo do arény historické vozidlo Škoda 903 s ministryní obrany Janou Černochovou a ředitelem Vojenského historického ústavu Praha brigádním generálem Alešem Knížkem. „Jsem ráda, že je zde tolik návštěvníků a především rodin s dětmi, protože jsem přesvědčena o tom, že je potřeba naši minulost a bohatou vojenskou historii připomínat především v kontextu dnešní doby,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová. Brigádní generál Aleš Knížek vyzdvihl podporu ministerstva obrany a pochopení ministryně pro rozšiřování sbírek Vojenského historického ústavu Praha a poděkoval jí za podporu.

Při představování čestných hostů 19. Tankového dne diváky překvapilo jméno prezidenta republiky Petra Pavla, který do areálu Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou přijel ve flanelové košili na motocyklu, aniž někdo jeho příjezd zaregistroval.

Jako první se v aréně muzea objevil slavný československý lehký tank Praga LT vzor 38 s českou vlajkou a nový tank Armády ČR – Leopard 2A4 s vlajkou NATO.

Před diváky poté defilovaly stroje, které používali vojáci vojsk Varšavské smlouvy při okupaci Československa v roce 1968. Byly to ZIL-157, GAZ-66, GAZ-69, BRDM-1, T-55 i stroje z tehdejší výzbroje ČSLA – OT-62 TOPAS, OT-64.

Při ukázce nejrůznějších tankových konstrukčních škol mohli diváci porovnat vývoj tankové techniky od 30. let minulého století – československý lehký tank Praga LT vzor 38, německý polopásový transportér Sd.Kfz. 251 (přestavba z českého OT-810), stíhač tanků HETZER, italský dělostřelecký tahač SPA TL-37, sovětské samohybné dělo SU-76, sovětský těžký tank IS-122, americký střední tank M4 Sherman, lehké průzkumné obrněné vozidlo Ford M8, kolopásový automobil Halftrack M2, kolopásový automobil Halftrack M3, kolopásový automobil Halftrack M16 a M3 Scoutcar. Z poválečných konstrukčních škol pak byly předvedeny: Ford M151A2 MUTT, HMMWV, sovětský tank T-55, americký střední tank M-60A1 Patton, německý tank Leopard 1 v barvách řecké armády, T-72M1 a Leopard 2A4.

Desetitisíce diváků pak mohli sledovat také předvedení nejnovějších strojů Tatra 6×6 Force a Titus.

Vrcholem každého Tankového dne je bojová ukázka. Tentokrát diváci bez dechu sledovali mohutnou bitvu, která připomněla 80. výročí vylodění spojenců v Itálii v září 1943 a zahájení bojů na italském bojišti. O tom, že se ukázka blížila historické realitě, svědčil i okamžik, kdy se jako ve skutečnosti zasekl jeden z kulometů na americkém vozidle a vojáci si i s touto situací museli poradit. Odměnou jim byl mohutný potlesk po skončení ukázky.

Součástí byly i letecké ukázky muzejních exponátů

Po celý den létaly nad hlavami některé exponáty z dalšího muzea, které je součástí Vojenského historického ústavu Praha – Leteckého muzea Kbely. Praha. „Šlo především o vojenský cvičný pokračovací stroj Let C-11, imatrikulace OK-JZE, který pilotoval pan Tomáš Bruštík, instruktor CLV Pardubice, podniku LOM PRAHA, s. p.. Startoval ze základny v Pardubicích a po ukázce se tam i v pořádku vrátil. Dále byly k vidění letouny Zlín Z-381, OK-BSA, dvouplošník Aero C-104, OK-RXE, cvičný Zlín Z-126 Trenér, OK-HLJ a víceúčelový Let Z-37 AC3 Čmelák, OK-HYA. Letouny provozují a udržují letuschopné naši příznivci, spolupracující s VHÚ Praha.
Tyto stroje startovaly z letiště Praha Točná a postupně se představovaly nad lešanskou arénou, kde je provázel zasvěcený komentář hlasatelů. Po ukončení ukázek se všechny stroje bezpečně rozlétly do svých domovských základen, kde jsou trvale uloženy,“ uvedl Jan Sýkora, organizátor letecké složky Tankového dne.

Návštěvníci se po ukončení programu v aréně lešanského muzea rozešli do celého muzejního areálu a zkoušeli další části programu, které pro ně byly připraveny.

Podívejte se na videosestřih z 19. Tankového dne

Programu Tankového dne se věnovala také Česká televize ve vstupu kontinuálního vysílání Čt24, který začíná v čase 10.44. Můžete si poslechnout rozhovor s ministryní obrany Janou Černochovou a ředitelem VHÚ Praha brig. gen, Alešem Knížkem. Ve vstupu v 11.41 se v rozhovoru se sběratelem vojenské techniky Pavlem Roglem dozvíte, jak objevil a do ČR dostal tank Sherman, který byl součástí ukázek. Ředitel odboru muzeí VHÚ Praha plukovník Michal Burian vysvětluje, proč byla zvolena zrovna ukázka z vylodění spojenců v Itálii 3. září 2023.

Zde si můžete přečíst reportáže z předchozích ročníků:

18. Tankový den Lešany 2022
17. Tankový den Lešany 2019
16. Tankový den Lešany 2018
15. Tankový den Lešany 2017
14. Tankový den Lešany 2014
13. Tankový den Lešany 2015
12. Tankový den Lešany 2014
11. Tankový den Lešany 2013
10. Tankový den Lešany 2012

Podívejte se na nový facebookový profil Vojenského technického muzea Lešany, jak vypadaly předchozí tankové dny:

https://www.facebook.com/vtmlesany

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…