Plakety za péči o válečné hroby převzali i historici VHÚ

Plakety za péči o válečné hroby převzali i historici VHÚ

12. 05. 2023

Slavnostní setkání u příležitosti předání Plakety za péči o válečné hroby se uskutečnilo v budově Armádního muzea Žižkov. Čtyři z nich převzali historici Vojenského historického ústavu Praha za dlouhodobou badatelskou činnost, zpřístupňování dokumentů a spolupráci při péči o válečné hroby.

 

Ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany plukovník Robert Speychal a ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek předali v budově Armádního muzea Žižkov pamětní plakety „Péče o válečné hroby“.

Plaketa je udělována osobám, které dlouhodobě pečují o válečné hroby i těm, kteří se svou prací zasluhují o to, že se na jména padlých nezapomíná. Plaketu uděluje Odbor pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR.

Oceněni byli:

Svatava Grygarová, Krajský úřad Olomouckého kraje
za aktivní a příkladnou koordinaci péče o válečné hroby v Olomouckém kraji

PhDr. Martin Herzán MSC, soukromý badatel
za dlouhodobou údržbu pomníků padlých vojáků, péči o památku československých vojenských letců a za publikační činnost o historii bezpečnostních složek.

Mgr. Marek Fišer, Mgr. Tomáš Jakl, Mgr. Tomáš Kykal a PhDr. Jiří Plachý, Ph.D. – Vojenský historický ústav Praha
za dlouhodobou badatelskou práci k zachování památky vojáků padlých v 1. a 2. světové válce a za související publikační činnost.

 

Podrobnější informace k našim oceněným kolegům, kterým blahopřejeme:


Mgr. Marek Fišer

Jeho odborný zájem se týká zpřístupňování digitálních dokumentů, zvláště pak těch, které mohou využít badatelé v oblasti historických věd. Dále se zabývá dějinami českého prostředí v 1. polovině 20. století (nejen) z vojenskohistorické perspektivy. Spolu s Tomášem Kykalem je autorem portálu Digitální studovna Ministerstva obrany ČR, jenž od roku 2015 zpřístupňuje tištěné a archivní prameny z různých paměťových institucí MO a dalších partnerů k dějinám vojenství a válek na našem území. Tato informační báze poskytuje jedinečný přístup ke zdrojům využitelným pro zpracování evidence válečných hrobů a válečných ztrát.


Mgr. Tomáš Jakl

Soustavně se věnuje vědeckému bádání a publikování v oblasti dokumentace válečných hrobů, zejména na témata československých válečných hrobů na území Ruské federace z doby první světové a ruské občanské války a válečných hrobů na území české republiky z doby druhé světové války. Aktivně a dlouhodobě se účastnil prací česko-ruské a česko-slovenské mezivládní komise pro válečné hroby a meziresortní komise pro válečné hroby MO ČR.

Nejbližší přednáška Tomáše Jakla má název Obrněné vlaky v Pražském povstání a uskuteční se 8. června od 18:00 v Armádním muzeu na Žižkově. Rezervujte si své místo rezervaceakce@vhu.cz

Jeho nedávná přednáška „Barikády v Pražském povstání“ přilákala na dvě desítky zájemců


Mgr. Tomáš Kykal

Zabývá se dějinami vojenství a armády v Rakousku-Uhersku a Československu s důrazem na období první světové války a prvních meziválečných let. Věnuje se také problematice digitalizace historických pramenů a uplatnění technologických inovací při jejich zpracování.

Spolu s Markem Fišerem je autorem portálu Digitální studovna Ministerstva obrany ČR, jenž od roku 2015 zpřístupňuje tištěné a archivní prameny z různých paměťových institucí MO a dalších partnerů k dějinám vojenství a válek na našem území. Tato informační báze poskytuje jedinečný přístup ke zdrojům využitelným pro zpracování evidence válečných hrobů a válečných ztrát.

Tomáše Kykala si můžete přijít poslechnout na přednášky Pátrání po vojácích první světové války. Nejbližší bude 23. 5. a má název Čs. legionáři, „nelegionáři“ i rudoarmějci – účast, prosím, rezervujte rezervaceakce@vhu.cz. O první přednášku z této série byl velký zájem. Tématem bylo, jak pracovat s digitalizovanými materiály z 1. světové války.

 

PhDr. Jiří Plachý, Ph. D.

V minulých letech se jako vědecký pracovník Vojenského historického ústavu zabýval problematikou padlých a zemřelých vojáků československé armády z let 1938-1939, provedl základní výzkum dochovaných hrobů v ČR, na Slovensku a na území dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny a vznesl podnět k prohlášení těchto hrobů v ČR za hroby válečné. Dále se zabýval sumarizací ztrát československých zahraničních jednotek na Západě v letech 2. světové války a s tím spojenou problematikou jejich válečných hrobů.

Aktuálně



Přijďte se podívat na jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…