VITRUVIUS POLLIO, Marcus. Di Architettura dal vero esemplare latino nella volgar lingua tradotto

VITRUVIUS POLLIO, Marcus. Di Architettura dal vero esemplare latino nella volgar lingua tradotto

Deset knih o architektuře, v latinském originále De architectura libri X, je nejstarším dochovaným antickým komplexním pojednáním o architektuře, technice a prostorovém uspořádání. Exemplář této knihy, která ovlivnila antickou i středověkou architekturu a stala se základem architektury renesanční, nalezneme i v Knihovně VHÚ.

Autor pojednání, Marcus Vitruvius Pollio, žil v 1. století před naším letopočtem. Za svého života patrně nebyl příliš známý. Byl snad synem architekta, zabýval se stavbou válečných strojů a vstoupil do římské armády. Pod Caesarovým velením sloužil pravděpodobně v Hispánii a Galii. Předpokládá se, že se jako vojenský inženýr zabýval stavbou válečných obléhacích strojů. Později byl zaměstnán jako architekt a inženýr v Římě, kde pracoval na vodovodním systému. Na sklonku svého života (cca mezi lety 33–22 př. n. l.) sepsal dílo, které ho později proslavilo – Deset knih o architektuře.

Ve svých knihách vycházel Vitruvius ze starších architektonických a inženýrských spisů, které ovšem nebyly tak obsáhlé a komplexní a z nichž se mnoho do dnešních dnů nedochovalo. Pod zastřešující obor architektura se v antickém období shromažďovalo více vědních disciplín, proto ani Vitruviova publikace není z dnešního hlediska čistě architektonická. Architektuře jako takové je věnováno prvních sedm knih, zbývající tři jsou zaměřeny na inženýrství – konkrétně na vodovody, hodiny a astronomii a na stroje zvedací a válečné.

Vitruviovi se dostalo posmrtně velkého uznání a to od mnoha generací učenců počínaje florentským humanistou Gianfranceskem Poggiem Bracciolinim, který architektovo dílo znovuobjevil roku 1414. Jeho práce tehdy začala být nově citována, opisována, komentována a po vynálezu knihtisku také poměrně hojně vydávána. Nejstarší známé vydání Vitruviova díla pochází z roku 1486 a došlo k němu v Římě u Giovanniho Sulpicia. Dlouho na sebe nenechaly čekat nejen další vydání a komentáře, ale také četné překlady do národních jazyků: nejprve do italštiny, poté do francouzštiny, angličtiny, němčiny, španělštiny a později i dalších jazyků.

Vitruviovo dílo zaujalo mimo jiné i Leonarda da Vinciho, který na základě studia díla tohoto antického architekta vytvořil kolem roku 1490 tzv. Vitruviánskou figuru – kresbu, která znázorňuje proporce těla muže. Postava je vepsána do kruhu a čtverce, zatímco ilustraci doplňuje text komentující Vitruviovy teorie.

Představovaný italský exemplář Deseti knih o architektuře je jednou z nejstarších knih v majetku VHÚ. Slavné dílo architekta Vitruvia je totiž v knihovním fondu zastoupeno svým benátským vydáním již z roku 1535. Kniha je opatřena měkkou pergamenovou vazbou. Předsádky jsou vylepeny tragantovým papírem, který svědčí o mladší převazbě. O minulosti publikace vypovídá vlepené exlibris, které náleželo Ernestu Konradovi Stahelovi (1886–1966), knihkupci a politikovi, který působil počátkem 20. století v Mnichově. Knihy, které prošly Stahelovýma rukama a byly označeny jeho typickým grafickým exlibris, které evokuje renesanční knižní ilustrace, se dnes nacházejí po celém světě – např. na Pensylvánské univerzitě.

Vitruviových Deset knih o architektuře je dodnes zásadním pramenem pro studium historie architektury, a to jak antické, tak renesanční.

Knihu si lze online přečíst zde.

Citace:

VITRUVIUS POLLIO, Marcus. M.L.VITRVuio Pollione di Architettura dal vero esemplare latino nella volgar lingua tradotto. In Vinegia: per Nicolo de Aristotele detto Zoppino, 1535. [12], CX l.: ilustrace

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…