JOHNSON, Alan Campbell. Anthony Eden: a biography.

JOHNSON, Alan Campbell. Anthony Eden: a biography.

Jméno britského konzervativního politika Anthonyho Edena (1897–1977) je a pravděpodobně už navždy bude skloňováno primárně v souvislosti se suezskou krizí. Edenova účast a spoluzodpovědnost v této dramatické kapitole studené války tak trochu zastínila jeho ostatní činy ve veřejném životě.

Pocházel z rodiny nižší šlechty v anglickém hrabství Durnham. Dostalo se mu velmi dobrého vzdělání v Etonu a později v Oxfordu, kde se mimo jiné naučil i některé orientální jazyky. Vyznamenal se během první světové války, kde si vysloužil válečný kříž, třetí nejvyšší britské vyznamenání za statečnost v boji

Po válce dokončil studium v Oxfordu a dal se na politickou dráhu. V roce 1923 se stal poslancem za toryovskou baštu Warwick a Learington. Nepatřil sice k nejlepším řečníkům, ale jeho sympatický vzhled, dokonalé vystupování a progresivní názory mu slibovaly slušnou politickou kariéru. Za zmínku stojí, že rovněž udával módní trendy.

Od roku 1931 působil na ministerstvu zahraničí a o čtyři roky později ve věku osmatřiceti let zde již zastával ministerskou funkci. Dění na mezinárodní scéně v té době rozhodně nebylo poklidné. Doba přála autoritářským režimům, fašismus a nacismus byly na vzestupu. Stejně jako mnoho lidí, kteří zažili první světovou válku, ani Eden nepatřil mezi kritiky appeasementu. Nicméně v roce 1938 přesto podal demisi. Důvodem byl podle všeho nesouhlas s Chamberlainovou zahraniční politikou vůči Itálii. Nicméně díky tomu jeho jméno nefigurovalo mezi „viníky“ Mnichova, což mu zanedlouho vysloužilo popularitu.

Právě v tomto zdánlivém bodu zlomu Edenovy kariéry vznikla pravděpodobně první z řady jeho biografií, kterou Vám předkládáme. Její autor Alan Campbell Johnson (1913-1998) si byl vědom, jaká úskalí představuje psaní životopisů dosud žijících a aktivně činných osobností. Viděl však v Edenovi, jak sám píše, reprezentanta nové generace britských politiků a velkou hrozbu reakčním silám ve své zemi. Na knize je vidět, že byla sepsána krátce po mnichovské krizi. Za její relativní nevýhodu můžeme považovat fakt, že na tohoto neobyčejného muže nevyhnutelně nahlíží ne s odstupem a nadhledem, ale z perspektivy třicátých let. Nese v sobě však svědectví tehdejšího myšlení a nálady.

Pro úplnost ještě doplňme zbytek Edenova působení ve veřejném životě, které kniha již nepokrývá. Jeho kariéra v roce 1938 samozřejmě neskončila. Ministrem zahraničí se stal ještě dvakrát v roce 1940 a 1951. V dubnu 1955, když Churchill ze zdravotních důvodů rezignoval, se dočkal se i funkce ministerského předsedy. Zde se mu však již příliš nedařilo. Začátkem jeho politického pádu byla výše zmíněná suezská krize na podzim roku 1956, kdy se společně s Francouzi rozhodl sesadit egyptského prezidenta Násira poté, co znárodnil Suezský kanál a obnovit svůj vliv v této oblasti. Jako záminka k tomuto tažení připomínajícímu koloniální války předešlého století posloužil izraelský útok na Egypt. Operace z vojenského hlediska skončila jednoznačným úspěchem. Naproti tomu z hlediska politického se jednalo o naprosté fiasko s dalekosáhlými důsledky. Britové a Francouzi byli pod mezinárodním tlakem nakonec donuceni vyklidit prostor kanálu a Sověty podporovaný Násir se nejen udržel u moci, ale navíc ze situace vyšel (minimálně v očích arabských nacionalistů) jako morální vítěz. Celá krize především potvrdila nepříjemnou skutečnost, že Velká Británie již není velmocí, kterou bývala. Eden, jehož zdraví bylo již vážně podlomeno, podal demisi v lednu 1957 a stáhl se do ústraní, kde žil ještě 20 let. Právě kvůli Suezu se Anthony Eden řadí mezi nejméně úspěšné britské premiéry dvacátého století.

 

 

Citace:

JOHNSON, Alan Campbell. Anthony Eden: a biography. London: Robert Hale, 1938. 380 s.

 

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…