MESSENHAUSER, Cäsar Wenzel. Vom St. Stephansthurme 

MESSENHAUSER, Cäsar Wenzel. Vom St. Stephansthurme 

Dne 30. října 1848 se na prahu obklíčené revoluční Vídně střetla vojska uherských povstalců s rakouskou císařskou armádou polního podmaršála Alfréda Kandida knížete Windischgrätze. Průběh bitvy sledoval z kostelní věže vídeňské svatoštěpánské katedrály prozatímní velitel vídeňské národní gardy Cäsar Wenzel Messenhauser a jeho pozorování bylo obratem formou tištěného letáku rozšířeno mezi obyvatele revoluční metropole. 

O událostech revolučního roku 1848 jsme psali již několikrát a stručný přehled událostí můžete najít například v našem článku Jaro národů 1848. Pro pochopení souvislostí si připomeňme, že po první vídeňské revoluci v březnu 1848 došlo k příslibu vydání ústavy a k zavedení autonomie Uher – záhy vznikla souběžná ministerstva rakouské a uherské vlády, která se následně dostala do konfliktu v oblasti rozpočtu. Mezitím se v Uhrách proti nové uherské vládě kvůli zavedení maďarštiny jako hlavního úředního jazyka postavily téměř všechny národnostní menšiny, které přešly k otevřenému povstání. Když pak došlo k rozkolu mezi rakouskou císařskou stranou a Uhry, podpořili císařští úředníci srbské a chorvatské povstalce proti legální uherské vládě. Ke zlomu pak došlo po zlynčování nového císařského vládního komisaře v Budapešti (respektive na mostě mezi Budínem a Peští). Císařská vláda postavila dosavadní uherskou vládu mimo zákon a naopak legalizovala chorvatské a srbské povstalce. Avšak protože uherská vláda byla kromě jazykových zákonů velmi liberální, našla širokou podporu mezi rakouskými a německými demokraty, kteří horovali pro velkoněmeckou myšlenku. Když pak 6. října 1848 měla být část vídeňské posádky odeslána k zásahu proti Uhrům, došlo v rakouské metropoli již ke třetí revoluci toho roku. Císař se svým dvorem uprchl do Olomouce a vídeňští povstalci ovládli město. Proti Vídni musela zasáhnout narychlo zformovaná armáda sestavená z jednotek dislokovaných v českých zemích a Rakousku a z chorvatských sil bána Josipa Jelačiće, které byly zastaveny ve svém postupu na uherskou metropoli a ustoupily ke vzbouřené Vídni. 

Uherská armáda koncem září porazila Chorvaty v bitvě o Pákozdu (hlavně díky výkonu pražského dělostřeleckého pluku č. 5, který byl dislokovaný v Uhrách a bojoval dle svého přesvědčení za legitimní uherskou vládu) a nato následovala Jelačićovy síly až k Brucku nad Litavou, tedy na rakousko-uherskou hranici, kterou se ale zdráhala překročit. Teprve když se koncem října u rakouské metropole soustředily větší císařské síly a s vídeňským povstáním to začínalo vypadat bledě, rozhodli se Uhři překročit hraniční řeku Litavu a podpořit svojí silou vídeňské povstalce. Polní podmaršál Windischgrätz proto zastavil postup proti Vídni a otočil svoji armádu čelem k nové hrozbě. Vojska se střetla 30. října u Schwechatu, kde Uhři okusili stejnou medicínu, kterou o měsíc dříve sami použili proti Chorvatům. Organizované vojsko a profesionálně použité dělostřelectvo záhy vnesly do řad uherských povstalců chaos, který následný protiútok císařského jezdectva vedeného generálmajorem Františkem knížetem Liechtensteinem změnil v útěk. Uhři se po této porážce stáhli zpět za hranici a již následující den, 31. října 1848, mohl kníže Windischgrätz nařídit generální útok na povstalou Vídeň, která po krátkých, ale intenzivních pouličních bojích padla. Windischgrätz s Jelačićem se tak stali vítězi nad rakouskou revolucí a ještě koncem roku 1848 vytáhli v čele císařských sil porazit uherské rebely. To je ale již další příběh, který se dnes prezentovaného tisku nijak netýká (a kterému jsme se věnovali v jiných článcích, např. viz pěší pluk č. 29 v letech 1848-1849bitva u Kápolny, jarní tažení uherské armády 1849, obléhání Temešváru či kapitulace u Világoše).

Dnes prezentované tisky nejsou úplně klasickými představiteli našich knihovních fondů. Jak vidno, jedná se o výše zmíněné letáky informující Vídeňáky o průběhu bitvy u Schwechatu, tak jak ji z věže svatoštěpánské katedrály viděl Cäsar Wenzel Messenhauser. Zatímco první leták z půl jedné odpoledne je plný optimismu nad vítězným uherským postupem, druhý leták z druhé hodiny odpolední již optimismem nehýří a konstatuje, že palba početných rakouských baterií se opřela do povstaleckých řad a boj se obrací proti nám. Jedná se o jednostránkové jednoduché letáky tištěné novogotickou frakturou (švabachem). Za zmínku stojí i postava jejich autora, neboť prozatímní velitel vídeňské národní gardy Cäsar Wenzel Messenhauser se narodil v Prostějově. Pocházel z vojenské rodiny, vyrostl v rakouské armádě a sloužil v ní až do revolučního roku 1848. Za účast v povstání stanul před popravčí četou. 

Prezentované letáky jsou mimořádně zajímavé dokumenty doby. 

Citace:

MESSENHAUSER, Cäsar František Wenzel. Vom St. Stephansthurme. Wien : k. k. Hof - und Staatsdruckerei, 1848.

 

Zdeněk Munzar

 

Aktuálně



Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…
Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

22. 04. 2025
Velvyslanectví České republiky v Itálii, Generální konzulát České republiky v Miláně, Honorární…