Perský Řád Homayoun – I. třída, velkokříž

Perský Řád Homayoun – I. třída, velkokříž

Prezentovaná dekorace přísluší záslužnému řádu, který navázal na starší perský Řád lva a slunce. Tento předchozí záslužný řád byl založen Fát Alí Šáhem z dynastie Kádžárovců v roce 1808. Původně byl udělován ve dvou třídách, později již v pěti třídách a v přidružených záslužných medailích (zlatá, stříbrná a bronzová). Po nástupu dynastie Pahláví v roce 1925 se ještě několik let uděloval, avšak roku 1939 jej šáh Rezá nahradil právě Řádem Homayoun (Nishan-i-Humayun), jehož název lze přeložit jako „Císařský řád“ (odvozeno z výrazu „Temssaal-e Homaayooni“ – „obraz šáha“). Nový Řád Homayoun převzal od svého předchůdce základní prvky symboliky, a to především motiv středového medailonu náprsních hvězd a klenotů, tedy lva a slunce. Zachován zůstal i úzus, podle něhož byl lev na dekoracích určených pro cizince ozbrojený šavlí, zatímco na dekoracích pro domácí obyvatelstvo byl neozbrojený. Charakteristickým znakem dekorací řádu Homayoun a před ním i Řádu lva a slunce bylo také rozlišení barev stuhy, které reflektovalo sociální postavení a funkční zařazení dekorovaného – původně byla modrá stuha vyhrazena příslušníkům dvora, zatímco zelená, červená se zelenými okraji, čistě červená a čistě bílá byly obvykle určeny pro vyšší armádní důstojníky podle hodnosti. Systém přiřazovaní barev stuh byl upravován celkem třikrát v letech 1836, 1856 a 1872, přičemž poslední úprava vyhradila čistě zelenou stuhu Řádu lva a slunce pro cizince. Nástupnický Řád Homayoun tuto tradici následně zachoval, avšak na okraje stuhy doplnil červené pruhy. Existenci řádu definitivně ukončila íránská islámská revoluce v letech 1978−1979.

Popis:

Stříbrná náprsní hvězda o průměru 96 mm při síle 1-5 mm má osm cípů oddělených jedním plochým mezipaprskem, zatímco cípy jsou tvořeny vždy jedenácti plochými paprsky. Nejdelší středový paprsek každého cípu je smaltován zeleně. Kruhový středový medailon je oddělený zeleně smaltovaným mezikružím s červeně smaltovanými okraji. V medailonu se nachází kolorovaný motiv lva se šavlí v pravé přední tlapě, situovaný na pozadí slunce a modré oblohy. Na reversu hvězdy je svisle orientovaná připínací jehlice a dva háčky k uchycení na oděv.

Na zelené velkostuze s červenými pruhy při okrajích je zavěšen stříbrný klenot o průměru 59 mm při síle 2-7 mm. Klenot má podobu hvězdice se čtyřmi cípy, tvořenými pěti plochými paprsky oddělenými vždy jedním plochým mezipaprskem. Kruhový středový medailon je oddělený zeleně smaltovaným mezikružím s červeně smaltovanými okraji. V medailonu se nachází kolorovaný motiv lva se šavlí v pravé přední tlapě, situovaný na pozadí slunce a modré oblohy. Revers je hladký.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán koupí v roce 1972.

Aktuálně



Poslední den výstavy k 25 letům v NATO

Poslední den výstavy k 25 letům v NATO

14. 05. 2024
Po dvou měsících končí výstava mapující historii Severoatlantické aliance. Mapuje také roli…
První muž kontrarozvědky

První muž kontrarozvědky

13. 05. 2024
K předním vojenským osobnostem, na které je žádoucí každoročně zavzpomínat, náleží i generálmajor…
Devátá vycházka Po stopách bojů Pražského povstání zavedla účastníky do centra Prahy

Devátá vycházka Po stopách bojů Pražského povstání zavedla účastníky do centra Prahy

11. 05. 2024
Do centra Prahy, na Staroměstské náměstí, se při 9. vycházce po stopách…
Vojenské písomníctvo medzivojnového Československa a jeho kontrola

Vojenské písomníctvo medzivojnového Československa a jeho kontrola

10. 05. 2024
Napriek známemu výroku, že vojna je príliš dôležitá téma na to, aby…
Dopravní omezení na trasách vedoucích do Vojenského technického muzea Lešany

Dopravní omezení na trasách vedoucích do Vojenského technického muzea Lešany

10. 05. 2024
Vzhledem k enormnímu množství stavebních prací v okolí Vojenského technického muzea Lešany důrazně doporučujeme…