První československá rádiová stanice TRD vz. 23

První československá rádiová stanice TRD vz. 23

Základním problémem, před kterým stálo telegrafní vojsko čs. branné moci od samého vzniku, byl akutní nedostatek spojovacího materiálu. Již v listopadu 1918 bylo v kasárnách na pražském Újezdě zřízeno Ústřední telegrafické skladiště a v červnu 1919 při něm vznikly dílny pro opravu telegrafního materiálu. Po přestěhování na pražský Pohořelec byla v rámci skladiště v listopadu 1921 ustanovena sedmičlenná studijní komise pro stanovení vzorů přístrojů. Jejím členem se stal rovněž poručík Karel Deyl, který se krátce před tím vrátil ze studií na Vysoké škole radiotelegrafní v Paříži. Pro podzimní armádní manévry, které se konaly v září 1923 poblíž Poličky, dílny dodaly prvních osm zákopových rádiových stanic TRD I. Jednalo se o první výrobek svého druhu v Československu. Stanice byla pojmenována podle svých tvůrců (škpt. Tomského, škpt. Racka a npor. Deyla – viz. foto zleva). Armáda ocenila především jednoduchou obsluhu stanic. Při manévrech se osvědčily natolik, že byla okamžitě objednána jejich sériová výroba jako rádiových stanic vz. 23.
Výnosem MNO ze dne 22. ledna 1924 byly se zpětnou platností od 1. ledna ustaveny samostatné Vojenské telegrafní dílny, jejichž ředitelem byl jmenován škpt. Otto Tomský, vedoucím provozu škpt. Jan Racek a vedoucím laboratoří npor. Karel Deyl.
Stanice vz. 23 byla dlouhovlnná rádiová stanice pracující v pásmu od 500 do 1000 kHz ve dvou přepínatelných rozsazích. V pravé části stanice byl vestavěn vysílač RV 1 a v levé přijímač RP 1, který bylo možné vyjmout a mohl pracovat samostatně.

Ve sbírkách Vojenského historického ústavu se nachází modernizovaná verze stanice vz. 23/28, která byla získána v roce 1989 převodem z Národního technického muzea.

AktuálněDětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…
Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

19. 09. 2023
Bývalý i současný velitel Nebraské národní gardy v minulých dnech navštívili Armádní…
Když prší v poušti…

Když prší v poušti…

19. 09. 2023
Nedávná přírodní katastrofa s tisíci mrtvými v prostoru přístavního města Derna (arabsky Darná, درنة‎)…
Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

15. 09. 2023
Jednání a usnesení IX. a X. sjezdu Komunistické strany Československa v letech 1949…
Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

11. 09. 2023
Ve čtvrtek 7. září 2023 proběhla ve Vojenském muzeu v Kišiněvě (Muzeul armatei…