V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
K zakladatelským osobnostem českého moderního malířství patřil bezesporu také malíř, grafik a ilustrátor Jan Zrzavý (5.11.1890–12.10.1977). Pro…
...
Instruktážní film „Zpíváme v rotě“ byl vyroben jako názorná metodická pomůcka pro nácvik pochodového zpěvu v rotách…
...
V otevřenější atmosféře druhé poloviny 60. let a v souvislosti s 50. výročím vyhlášení samostatné Československé republiky…
...
Odhaduje se, že Vojenská konzervatoř (do roku 1991 Vojenská hudební škola) v Roudnici nad Labem vzdělala od…
...
Přátelské vztahy sovětského bloku s „lidovou“ Čínou patřily v 50. letech k jednomu z důležitých směrů zahraniční…
...
Slovenské národní povstání patřilo a patří k nejvýznamnějším událostem novodobých slovenských dějin a výročí jeho vypuknutí (29.…
...
Po počátečních opatrných krocích v navazování vztahů mezi „revoluční“ Kubou a zeměmi sovětského bloku, kdy se Kuba…
...
„Barvotisk“ (alternativní název „Farbotlač“) natočil jako jednu část volné tetralogie krátkých dokumentárních filmů během své základní vojenské…
...
Krátký hraný film „Nebylo to v pásmu“ natočil režisér Milan Růžička (1937–2011) v armádním filmovém studiu v…
...
Československá 311. bombardovací peruť se začala formovat jako druhá československá peruť ve Velké Británii na konci července…
...
Dokumentární film „Tatíci“ se s humorným, lidským nadhledem typickým pro dokumentární filmy 60. let zabýval otázkou povolávání…
...
Výchovná agitka „Pokušení“ si vzala na mušku jeden z nešvarů, které bývaly průvodním jevem základní vojenské služby,…
...
Po krátkém období v druhé polovině 60. let, během nějž byl narovnáván pokřivený obraz soudobých československých dějin,…
...
Československá armáda využívala po druhé světové válce šestnáct vojenských výcvikových táborů (od roku 1952 označovány jako vojenské…
...
Základní vojenská služba ve svých nejrůznějších aspektech byla vděčným námětem vojenských filmařů. Reportážní film „Poslední a první“…
...
Někdejší hlavní město Německé říše Berlín se po druhé světové válce stalo na několik desetiletí ohniskem mezinárodního…
...
Kraťoučká agitka „Ztráty zbraní“ bývá v některých produkčních materiálech označována také jako „plakát“ a její sdělení je…
...
Filmy z prostředí Pohraniční stráže natočené Armádním filmem nebyly pod politickým dozorem příslušných míst často ničím jiným,…
...
Pranýřování společenských nešvarů v agitkách a satirických filmech patřilo k oblíbeným námětům pro krátké hrané filmy armádního…
...
Významnou událostí společenského a duchovního života v polistopadovém Československu byla pastorační návštěva hlavy katolické církve Jana Pavla…
...
Satira byla v 50. letech pro svůj možný výchovný charakter protěžovaným druhem humoru. Měla pranýřovat drobné nešvary…
...
Film „Dnes večer všechno skončí“ byl celovečerním hraným debutem režisérského tandemu Vojtěcha Jasného a Karla Kachyni. Zároveň…
...
V rámci první vlny vyrovnávání se s minulostí na začátku 90. let natočil armádní film řadu snímků…
...
Střihový film „Generace na padácích“ byl věnován tradicím československého výsadkového vojska, jehož první zárodky se zrodily na…
...