V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
Pod označením „Vítr“ se na československém území uskutečnilo ve dnech 23.–27. září 1962 společné cvičení armád členských…
...
„Pes u boudy“ je stylizovaným dokumentárním filmem o pracovním i soukromém životě vojenského stíhacího pilota, příslušníka 1.…
...
Varšavského paktu na území Německé demokratické republiky vyrobilo Armádní filmové studio Národní lidové armády NDR v roce…
...
„Nejhezčí řeka“ je prvním ze série dokumentárních filmů režiséra Václava Hapla (1928–1982), v nichž začal na realitu…
...
Zdánlivě nepolitický film o historii a kráse korunovačních klenotů Českého království se v kontextu 50. výročí založení…
...
Výcvikový film „Výcvik boje o osadu a v osadě“ byl vyroben Vojenským filmovým a fotografickým ústavem pravděpodobně…
...
Velká společná cvičení armád Varšavského paktu se začala konat od počátku 60. let minulého století. Jedním z…
...
Jedním z proudů tvorby dokumentaristy Rudolfa Adlera (*1941) byly etnograficky zaměřené dokumentární filmy, z nichž některé natočil…
...
„Cintorín bez mena“ (Hřbitov beze jména) natočil v roce 1963 v armádním filmovém studiu tehdy začínající režisér…
...
Československé vojenské výcvikové filmy z 50. let minulého století se vyznačovaly důrazem na uměleckou formu filmového jazyka…
...
Ve zjitřené atmosféře po okupaci Československa pěti armádami Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna…
...
K nejoriginálnějším režisérům Československého armádního filmu v druhé polovině 80. let patřil Viliam Poltikovič (1958). Po absolutoriu…
...
Vojenský historický ústav vznikl jako pokračovatel Památníku osvobození po skončení druhé světové války. Jeho součástí bylo i…
...
Film „Vzácní hosté“ vznikl jako záznam z oficiální návštěvy íránského šaha Rezy Pahlaví (1919–1980) a jeho ženy…
...
V květnu roku 1944 bylo protektorátní Vládní vojsko z důvodů jeho možné nespolehlivosti při přiblížení fronty k…
...
Spartakiády patřily v komunistickém Československu k vrcholným masovým akcím, kterých se účastnily desetitisíce lidí. Se svou skladbou…
...
Střihový film „Dedovia, otcovia, synovia“ vznikl v roce 1968 jednak u příležitosti 50. výročí založení Československa, jednak…
...
Výcvikový film natočený v roce 1957 pro potřeby československé armády se zabývá otázkami zásobování vojsk nezávadnou pitnou…
...
Dlouhometrážní film 40 let v barvách Dukly z roku 1988 byl ohlédnutím za bohatou historií armádních sportovních…
...
Horský dělostřelecký oddíl 255, posádkou v Českém Krumlově, byl na začátku 20. let jedním z dvanácti horských…
...
Potrestání nacistických zločinců bylo součástí dlouhého celosvětového procesu vyrovnávání se s minulostí nacionálního socialismu a jím vyprovokované…
...
Zahraniční fakulta Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně (VAAZ) byla např. vedle Univerzity 17. listopadu jednou ze…
...
Kultura vzpomínání na druhou světovou válku byla v normalizačním Československu ztuhlá a zakletá do frází a stereotypů.…
...
Mezi významné vojensko-politické události v životě ČSLA patřila společná cvičení armád států Varšavské smlouvy. Od 19. do…
...