V Nehvizdech u Prahy byl odhalen nový památník připomínající parašutisty z výsadku ANTHROPOID

V Nehvizdech u Prahy byl odhalen nový památník připomínající parašutisty z výsadku ANTHROPOID

29. 12. 2021

Středočeská obec Nehvizdy u východního okraje Prahy byla v noci z 28. na 29. prosince 1941 svědkem seskoku československých parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. Po osmdesáti letech od této historické události, 29. prosince 2021, byl na okraji Nehvizd odhalen nový památník, připomínající odvahu i hrdinství československých vojáků. Gabčík s Kubišem provedli za podpory členů domácího odboje 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. 

Původní památník byl umístěn mimo obec Nehvizdy, v místech poblíž dálnice D11 Praha – Hradec Králové. Nynější místo pro památník je na okraji obce a je všem místním, ale i turistům či návštěvníkům dobře přístupné. Památník je tvořen mohutným kamenem, na něm jsou – coby symboly parašutistických lan – umístěny tři kovové pásy. Na jednom je název ANTHROPOID, na dvou jsou jména JAN KUBIŠ  a JOSEF GABČÍK.

Odhalení památníku proběhlo 29. prosince 2021 za účasti ministryně obrany České republiky Jany Černochové, velvyslance Slovenské republiky v ČR Rastislava Káčera, zástupkyně britského velvyslance Lucy Hughes, starosty městyse Nehvizdy Jiřího Poběrežského, ředitele Vojenského historického ústavu Praha, brigádního generála Aleše Knížka a dalších hostů. Akce se zúčastnili také představitelé Československé obce legionářské, představitelé církví, veteránských a dalších zájmových organizací.

„Tento hrdinský čin byl jedním z nejvýznamnějších aktů našeho odboje za 2. světové války,“ označila atentát na zastupujícího říšského protektora ministryně Jana Černochová. Likvidací jednoho z hlavních nacistických představitelů podle ní Čechoslováci ukázali, že nejsou zbabělci a jsou odhodláni za svobodu a demokracii nasadit život. Ministryně dále připomněla, co v tomto dějinném dramatu rovněž hrálo zásadní roli: „Byly to možná stovky či tisíce činů někdy i bezejmenných lidí, kteří v rámci druhého odboje těmto parašutistům pomáhali.“ . Nový památník je tak nejen poctou výsadkářům, ale všem, kteří k úspěchu akce přispěli.

O výsadku ANTHROPOID, jeho složité přípravě a ještě náročnějším provedení, se můžete detailně dočíst v materiálu Výsadek ve vlasti, historický seskok z 28. na 29. prosince 1941 historika VHÚ Jiřího Rajlicha, který jsme v minulých dnech publikovali na našich stránkách vhu.cz. Další materiály připomínající osmdesáté výročí atentátu na Reinharda Heydricha jsou k dispozici v sekci ATENTÁT 80 rovněž na našich webových stránkách. V publikovaní textů připomínajících přípravu a okolnosti atentátu budeme nadále pokračovat.

RED

AktuálněVe čtvrtek 7. 12. je Armádní muzeum celý den uzavřeno

Ve čtvrtek 7. 12. je Armádní muzeum celý den uzavřeno

04. 12. 2023
Upozorňujeme, že z provozních a organizačních důvodů je Armádní muzeum Žižkov ve…
Obtíže při výstavbě armády po roce 1945

Obtíže při výstavbě armády po roce 1945

01. 12. 2023
„Má-li být armáda schopna plnit válečné úkoly, je nezbytné, aby měla jednotnou…
Jiří Sozanský – Invaze 68 

Jiří Sozanský – Invaze 68 

30. 11. 2023
Vernisáží v den 55. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy byla v…
Vojenský historický ústav získal cenu Patrimonium pro futuro 2023

Vojenský historický ústav získal cenu Patrimonium pro futuro 2023

29. 11. 2023
Nová expozice Armádního muzea Žižkov byla 28. listopadu 2023 na slavnostním galavečeru…
VHÚ Praha připomíná listopadové události ve veřejném prostoru

VHÚ Praha připomíná listopadové události ve veřejném prostoru

29. 11. 2023
Stalo se již tradicí, že pracovníci Vojenského historického ústavu Praha vystupují v médiích…