Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023

Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za loni dokončenou – téměř čtyřletou – rekonstrukci Armádního muzea Žižkov.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis je v rámci České republiky nejvyšším oceněním práce muzejních institucí, přispívá ke zvýšení jejich prestiže a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců národního kulturního dědictví České republiky. Uděluje se v kategorii Muzejní publikace roku, Muzejní výstava roku a Muzejní počin roku.

V kategorii Muzejní počin roku sedmičlenná odborná porota ocenila u Armádního muzea Žižkov především, komplexnost rekonstrukce i to, že byly maximálně rozšířeny prostory pro vystavování předmětů přebudováním původních depozitářů na výstavní prostory.

„Po letech snah o rekonstrukci muzea je toto ocenění velkým zadostiučiněním. Spojení realizace rekonstrukce budovy s tvorbou stálých expozic v rámci jednoho projektu se ukázalo jako velmi šťastné a všechny expozice obsahující na tři stovky vitrín s více než 7 000 exponáty jsme mohli návštěvníkům zpřístupnit pouhých osm měsíců po převzetí rekonstruované budovy. To považuji za unikátní v celoevropském měřítku a je to obrovská zásluha všech mých kolegyň a kolegů, kteří na přípravách strávili tisíce hodin práce. Přál bych si, aby se muzeum stalo inspirací pro celé české muzejnictví. Rádi se podělíme se svými zkušenostmi i s tím, jak předávat informace o naší historii nejmladší generaci. Všechny srdečně do Armádního muzea na Žižkově zvu,“ řekl při děkovné řeči ředitel Vojenského historického Ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek.

V sedmi stálých expozicích se návštěvníci seznámí s historií našich zemí od 2. století až po současnost.

Kurátoři měli při tvorbě expozic klíčovou roli

„Klíčová autorská role byla svěřena kurátorům muzejních podsbírek. Hlavním záměrem bylo, aby se středobodem celé expozice staly unikátní předměty ze sbírky VHÚ. Projekt se proto snažil uváženě kombinovat tradiční muzejnictví s moderními prvky. Hlavní důraz jsme kladli na vystavované předměty, které byly vhodně doplněny moderními audiovizuálními technologiemi a scénickými prvky. Dle reakcí návštěvníků i odborné veřejnosti se cíl celého autorského týmu podařilo naplnit,“ dodal ředitel odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha plukovník Michal Burian, který za přípravu expozic odpovídal.

Rekonstrukce je vysoce oceňována laickou i odbornou veřejností

V říjnu 2022 byla dokončena čtyřletá rozsáhlá rekonstrukce Armádního muzea Žižkov. Loni získala titul Stavba roku 2022 v České republice. Za 7 měsíců od znovuotevření se do muzea přišlo podívat přes 150 tisíc návštěvníků.

Rekonstrukcí vznikl i zcela nový vstup do muzea s recepcí, obchodem, šatnami, sálem pro příležitostné výstavy a posluchárnami pro výukové programy škol a historické workshopy pro veřejnost. Výukových lektorovaných programů se účastní zhruba tisíc žáků či studentů měsíčně.

V příležitostných výstavách je nyní až do konce srpna k vidění fotografická výstava Karel Novák – Malíř sportu

Zastřešením původního vstupu do muzea vzniklo multifunkční atrium pro příležitostné výstavy i nejrůznější aktivity. Lákadlem pro návštěvníky se stala kavárna s terasou a ojedinělým výhledem na Prahu, která vznikal z původního výtvarného ateliéru.

 

AktuálněV Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…