Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023

Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za loni dokončenou – téměř čtyřletou – rekonstrukci Armádního muzea Žižkov.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis je v rámci České republiky nejvyšším oceněním práce muzejních institucí, přispívá ke zvýšení jejich prestiže a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců národního kulturního dědictví České republiky. Uděluje se v kategorii Muzejní publikace roku, Muzejní výstava roku a Muzejní počin roku.

V kategorii Muzejní počin roku sedmičlenná odborná porota ocenila u Armádního muzea Žižkov především, komplexnost rekonstrukce i to, že byly maximálně rozšířeny prostory pro vystavování předmětů přebudováním původních depozitářů na výstavní prostory.

„Po letech snah o rekonstrukci muzea je toto ocenění velkým zadostiučiněním. Spojení realizace rekonstrukce budovy s tvorbou stálých expozic v rámci jednoho projektu se ukázalo jako velmi šťastné a všechny expozice obsahující na tři stovky vitrín s více než 7 000 exponáty jsme mohli návštěvníkům zpřístupnit pouhých osm měsíců po převzetí rekonstruované budovy. To považuji za unikátní v celoevropském měřítku a je to obrovská zásluha všech mých kolegyň a kolegů, kteří na přípravách strávili tisíce hodin práce. Přál bych si, aby se muzeum stalo inspirací pro celé české muzejnictví. Rádi se podělíme se svými zkušenostmi i s tím, jak předávat informace o naší historii nejmladší generaci. Všechny srdečně do Armádního muzea na Žižkově zvu,“ řekl při děkovné řeči ředitel Vojenského historického Ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek.

V sedmi stálých expozicích se návštěvníci seznámí s historií našich zemí od 2. století až po současnost.

Kurátoři měli při tvorbě expozic klíčovou roli

„Klíčová autorská role byla svěřena kurátorům muzejních podsbírek. Hlavním záměrem bylo, aby se středobodem celé expozice staly unikátní předměty ze sbírky VHÚ. Projekt se proto snažil uváženě kombinovat tradiční muzejnictví s moderními prvky. Hlavní důraz jsme kladli na vystavované předměty, které byly vhodně doplněny moderními audiovizuálními technologiemi a scénickými prvky. Dle reakcí návštěvníků i odborné veřejnosti se cíl celého autorského týmu podařilo naplnit,“ dodal ředitel odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha plukovník Michal Burian, který za přípravu expozic odpovídal.

Rekonstrukce je vysoce oceňována laickou i odbornou veřejností

V říjnu 2022 byla dokončena čtyřletá rozsáhlá rekonstrukce Armádního muzea Žižkov. Loni získala titul Stavba roku 2022 v České republice. Za 7 měsíců od znovuotevření se do muzea přišlo podívat přes 150 tisíc návštěvníků.

Rekonstrukcí vznikl i zcela nový vstup do muzea s recepcí, obchodem, šatnami, sálem pro příležitostné výstavy a posluchárnami pro výukové programy škol a historické workshopy pro veřejnost. Výukových lektorovaných programů se účastní zhruba tisíc žáků či studentů měsíčně.

V příležitostných výstavách je nyní až do konce srpna k vidění fotografická výstava Karel Novák – Malíř sportu

Zastřešením původního vstupu do muzea vzniklo multifunkční atrium pro příležitostné výstavy i nejrůznější aktivity. Lákadlem pro návštěvníky se stala kavárna s terasou a ojedinělým výhledem na Prahu, která vznikal z původního výtvarného ateliéru.

 

AktuálněDětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…
Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

19. 09. 2023
Bývalý i současný velitel Nebraské národní gardy v minulých dnech navštívili Armádní…
Když prší v poušti…

Když prší v poušti…

19. 09. 2023
Nedávná přírodní katastrofa s tisíci mrtvými v prostoru přístavního města Derna (arabsky Darná, درنة‎)…
Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

15. 09. 2023
Jednání a usnesení IX. a X. sjezdu Komunistické strany Československa v letech 1949…
Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

11. 09. 2023
Ve čtvrtek 7. září 2023 proběhla ve Vojenském muzeu v Kišiněvě (Muzeul armatei…