MUNZAR, Zdeněk, PROUZA, Petr, ŠLAJSNA, Jiří. Kadaň 1742

MUNZAR, Zdeněk, PROUZA, Petr, ŠLAJSNA, Jiří. Kadaň 1742

Dne 14. října 1742 dorazily do Kadaně první jednotky předvoje francouzské armády maršála Mailleboise, které měly za cíl vyprostit z obležení francouzsko-bavorské síly obležené v Praze. Po poledni je tam ale zaskočili uherští husaři generála polního strážmistra Nádasdyho z předvoje tereziánské armády. Aby se mohla většina Francouzů stáhnout do Klášterce nad Ohří, obsadilo asi 200 mužů kadaňský františkánský klášter, čímž zablokovalo cestu k pronásledování ustupujících. K útoku na budovu se lehké jezdectvo nehodilo, proto Nádasdy počkal na příchod 500 varaždínských hraničářů plukovníka Macquira, kteří klášter nejprve obklíčili, poté nějaký čas postřelovali a následně vzali ztečí. Francouzi se po zuřivém boji pokusili z budovy ustoupit, ale u řeky je čekalo pronásledování Nádasdyho husary a kdo nepadl v boji o klášter, či na ústupu, skončil v zajetí. Tím skončila tato malá epizoda z válek o rakouské dědictví, která ale měla závažné důsledky.

Na podzim roku 1742 trvaly války o rakouské dědictví již téměř 2 roky. Zatímco počátkem téhož roku francouzská, bavorská, saská a pruská vojska okupovala většinu Čech, Moravy a Slezska a pruští husaři se dostali až na vídeňská předměstí, na podzim již vypadala situace úplně jinak. Spojenecké síly se vyčerpaly zimním tažením, na které neměly připravenu logistiku, jarní protiofenziva tereziánských sil osvobodila Moravu a bitva u Chotusic 17. května 1742 sice přinesla pruskému králi vítězné vavříny, ale také tak velké ztráty, že přistoupil na separátní mírová jednání, ke kterým se pak přidali také Sasové. Vojska Marie Terezie pak zatlačila zbývající francouzsko-bavorské síly do Prahy a po neúspěšné mírové konferenci v Komořanech českou metropoli oblehla. Možná ztráta asi 30.000 mužů vedla Francouze k tomu, že vypravili do Čech další armádu vedenou maršálem Mailleboisem k záchraně sil odříznutých v Praze. Manžel a spoluvládce Marie Terezie, František Štěpán Lotrinský, proto se svým vojskem vytáhl v září 1742 vstříc tomuto novému nepříteli a postup do země mu zablokoval u Plané na Plzeňsku. Mailleboise pak ustoupil do Bavorska a do Čech znovu vstoupil přes Cheb, který francouzské síly držely již od jara. Rychlý postup jeho předvoje údolím Ohře ale skončil právě srážkou u Kadaně. S ohledem na ztrátu momentu překvapení a rychlost postupu se poté Mailleboise rozhodl vzdát i druhý pokus o průnik do české kotliny a ponechal své kolegy v Praze napospas osudu.

Představovaná kniha formátu A5 má měkkou brožovanou vazbu, je tištěná na kvalitním křídovém papíře a je doplněná řadou černobílých i barevných ilustrací a mapek. U zadních desek je vevázána rozkládací celobarevná příloha s pohledem na Kadaň roku 1742. Publikaci vydal Městský úřad v Kadani a její autoři v dedikaci děkovali za spolupráci Vojenskému historickému ústavu Praha, Národnímu archivu v Praze, Státnímu okresnímu archivu Chomutov se sídlem v Kadani, Oblastnímu muzeu v Mostě a Oblastnímu muzeu v Chomutově. Obsahově přináší úvod do problematiky válek o rakouské dědictví (1740−1748) a první slezské války (1740−1742), seznamuje čtenáře s operacemi francouzské armády v Čechách v prvních letech války, dále podrobně líčí neúspěšné tažení vojska maršála Mailleboise do Čech a samozřejmě také střetnutí u Kadaně. V rámci kontextu jsou stručně nastíněny i následné děje válek o rakouské dědictví. Vedle toho kniha obsahuje stať o francouzské armádě v době tohoto konfliktu, pojednání o specifiku chorvatských hraničářů, text o taktice vedení boje v polovině 18. století a v neposlední řadě také biografie hlavních protagonistů popisovaných událostí – francouzských vojevůdců a důstojníků Belle-Isleho, Mailleboise, Broglieho, Mořice Saského, Estréese a Cheverta a jejich tereziánských protějšků Františka Štěpána Lotrinského, Khevenhüllera, Macquira, Nádasdyho a Menzela. Text obsahuje poznámkový aparát s citacemi použité literatury a pramenů.

Publikace není dostupná v běžné distribuční síti, ale je možné ji nalézt v knihovnách, včetně Knihovny VHÚ Praha.

 

Citace:

MUNZAR, Zdeněk, PROUZA, Petr, ŠLAJSNA, Jiří. Kadaň 1742 : fiasko tažení maršála de Maillebois. Vydání první. Kadaň : Městský úřad Kadaň, 2016. 96 s. ISBN:978-80-87884-07-2.

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…