Exponát dne


Francouzská propagační mapa na podporu Československa, 1938

Francouzská propagační mapa na podporu Československa, 1938

Mapa okleštěného Československa s francouzskými popisky ironicky nazvaná „Les résultats de la fidélité tchécoslovaque à l´Occident“ (Výsledek…
Archiv exponátů

INFORMACE - OZNÁMENÍ


Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce…
ARCHIV OZNÁMENÍ

Fotografie týdne


Demonstrace proti odstoupení pohraničí dne 22. září 1938

Demonstrace proti odstoupení pohraničí dne 22. září 1938

Pohled na dnešní Palachovo náměstí a na Rudolfinum v Praze, kde sídlilo za první republiky Národní shromáždění…
SBÍRKA FOTOGRAFIÍ

KALENDÁRIUM OSOBNOSTÍ


Veselý Vlastimil / 20. 9. 1913 – 11. 12. 2001

Veselý Vlastimil / 20. 9. 1913 – 11. 12. 2001

Byl to jediný československý stíhač, jenž ve službách francouzského letectva dosáhl vítězství nad italským letounem. Zúčastnil se bitvy v okolí Liverpoolu (v noci z 12. na 13. března 1941), a přestože byl zraněn, dokázal s prostřílenou stíhačkou Defiant přistát (150 zásahů kulometem a 3 kanónem). Po operaci, která mu zachránila život, byl v prosinci 1941 přidělen k 68. noční stíhací peruti, kde se 21. ledna…

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Nadšeně se pustily do úkolů na připravených stanovištích, za něž získávaly body. Za ně si pak mohly koupit suvenýry či jízdu v historické i novější technice v aréně muzea.

Předposlední zářijový víkend se otevřel areál Vojenského technického muzea v Lešanech především pro děti. Pro ně byl totiž připraven bohatý program v rámci tradičního Dětského dne.

Celkově bylo připraveno 9 soutěžních stanovišť, na nichž děti plnily nejrůznější úkoly (zdravověda, skládání obrázků podle na okamžik ukázaného vzoru atd.). Největší zájem byl o soutěž, kdy děti se zavázanýma očima museli projít vymezeným územím dle pokynů rodičů dávaných vysílačkami. Na tomto místě se tvořila největší fronta. Velký zájem byl také o ukázku výcviku služebních psů. Tradičně ji připravili vojáci z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích. Další body mohly děti získat za odpovědi na sedm otázek, jejichž správné řešení si mohly ověřit v expozicích Vojenského technického muzea Lešany. Prostřednictvím soutěžního listu se děti seznámily s životním osudem generála Tomáše Sedláčka, absolventa vojenské dělostřelecké školy, který prošel tzv. balkánskou cestou až do Velké Británie a následně byl vysazen na východní frontě. To, co zažil, se v mnohém podobalo osudu jiných československých vojáků za druhé světové války. Sedláček se spolu s dalšími československými parašutisty účastnil mimo jiné Assault kurzu ve Skotsku. Právě jím byly inspirovány úkoly, které děti plnily na soutěžních stanovištích.

Velkou pozornost poutal obojživelný kolový obrněný transportér Pandur i obrněné vozidlo IVECO. Obě vozidla, která používá Armáda ČR si mohli malí i velcí návštěvníci detailně prohlédnout a doslova „prolézt“. Pandur přivezli vojáci ze 42. mechanizovaného praporu Armády ČR v Táboře, IVECO jejich kolegové ze 44. lehkého mechanizovaného praporu v Jindřichově Hradci. Ve vozidle IVECO si mohli všichni zájemci vyzkoušet, jak se joystickem z vozidla ovládá kulomet ráže 12,7 mm. Přesvědčili se, že díky zabudovaným kamerám je z vozidla skvěle vidět a hlavní lze velice rychle otáčet.

Za body získané za správné odpovědi i splnění úkolů děti získaly Lešanské koruny, za něž si mohly pořídit jízdy historickými i současnějšími vozidly a řadu suvenýrů. Radost v dětských očích po skončení ukázkových jízd byla velkou odměnou všem organizátorům Dětského dne.

Celý článek ...

Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

22. 09. 2023
V Národním památníku na Vítkově se v pátek 22. září 2023 uskutečnilo slavnostní…

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…

Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

19. 09. 2023
Bývalý i současný velitel Nebraské národní gardy v minulých dnech navštívili Armádní…

Když prší v poušti…

19. 09. 2023
Nedávná přírodní katastrofa s tisíci mrtvými v prostoru přístavního města Derna (arabsky Darná, درنة‎)…

Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

15. 09. 2023
Jednání a usnesení IX. a X. sjezdu Komunistické strany Československa v letech 1949…

Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov


HISTORIE ZAHRANIČNÍCH OPERACÍ


INFORMACE – OZNÁMENÍ


Databáze - Evidence - Archivy


REZERVACE KOMENTOVANÝCH PROHLÍDEK PRO SKUPINY


REZERVACE ARMÁDNÍ MUZEUM ŽIŽKOV

V Armádním muzeu Žižkov nabízíme zdarma vzdělávací programy pro děti z mateřských škol, žáky základních a středních škol. Všechny lektorované programy lze uzpůsobit potřebám žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Armádní muzeum Žižkov rovněž nabízí komentované skupinové prohlídky vojenským útvarům. Objednávejte na [email protected]

Školní výpravy si mohou objednat komentovanou prohlídku dalších našich muzeí:

Detaily k rezervacím získáte po kliknutí na obrázky po stranách.

REZERVACE NÁRODNÍ PAMÁTNÍK HRDINŮ HEIDRICHIÁDY