Exponát dne


Po obecních volbách 1938

Po obecních volbách 1938

Ve dnech 22., 29. května a 12. června 1938 proběhly v Československé republice volby do obecních zastupitelstev.…
Archiv exponátů

INFORMACE - OZNÁMENÍ


Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika tisíc návštěvníků, kteří přijeli na…
ARCHIV OZNÁMENÍ

Fotografie týdne


Fotografie z filmu Anthropoid

Fotografie z filmu Anthropoid

Fotografie zachycuje scénu atentátu na Reinharda Heydricha. Snímek pochází z britsko-francouzsko-českého koprodukčního filmu Anthropoid. Film pojednávající o…
SBÍRKA FOTOGRAFIÍ

KALENDÁRIUM OSOBNOSTÍ


František Kravák / 10. 9. 1889 – 24. 5. 1943

František Kravák / 10. 9. 1889 – 24. 5. 1943

František Kravák narukoval za první světové války do rakousko-uherské armády, už v prosinci roku 1914 se ale u Tarnova nechal zajmout. Přihlásil se do československých legií, sloužil u 1. čs. střeleckého pluku, bojoval u Bachmače i na transsibiřské magistrále. Ve dvacátých letech vyučoval na Vojenské akademii v Hranicích.  Po okupaci se ihned zapojil do rozsáhlé činnosti v odbojové organizaci Obrana národa, byl velitelem  pro střední a severozápadní Čechy. V únoru 1940 byl…
PŘEHLED OSOBNOSTÍ

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika tisíc návštěvníků, kteří přijeli na otevření 28. muzejní sezony. Hlavním tématem bylo 30. výročí vzniku Armády České republiky.

Letová ukázka letounu Let C-11 (Jakovlev Jak-11), který pilotoval Tomáš Bruštík, zástupce ředitele CLV Pardubice pro letecký výcvik, zahájila slavnostní zahájení 28: muzejní sezony ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech u Prahy. Tisíce diváků obdivovaly pilotní umění Tomáše Bruštíka, který předvedl několik ukázkových výkrutů.

Poté do arény vjelo vozidlo Humwee s ředitelem Vojenského historického ústavu Praha, brigádním generálem Alešem Knížkem, který přivítal všechny, kdo se přišli podívat na zahájení další muzejní sezony.  „Jsem velice rád, že vás opět přišlo tolik, právě vaše pozornost věnovaná historii armády je hnacím motorem našeho snažení. Jsem také velice rád, že přišla i 1. místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová a také řada zástupců velení Armády České republiky v čele s generálporučíkem Miroslavem Hlaváčem.

Podpory všech složek Armády České republiky si velice cením a jsem rád, že spolupráce je velmi úzká a díky tomu vy můžete v tomto areálu obdivovat nejrůznější techniku. Mám velkou radost z toho, že jsme před dvěma dny získali nejvyšší muzejní ocenění – Muzejní počin roku 2022 – za loni dokončenou rekonstrukci Armádního muzea na Žižkově. Proto, kdo jste ještě v muzeu na Žižkově nebyl, tak vás srdečně zvu, opravdu to stojí za to,“ řekl při zahájení slavnostního dne brigádní generál Aleš Knížek.

Aktivní zálohy předvedly bojovou ukázku, při které byl pouižt i minomet. V bojové ukázce předvedly kluby vojenské historie cvičení Armády ČR z 90. let 20. století.

V dynamických ukázkách byly předvedeny motocykly JAWA 350, ČZ 175, BMW GS, dále Vojenské osobní terénní automobily UAZ-452D (valník), UAZ-469, Avia A 11 Auverland, HUMMER M1151A1 w/B1, LOV IVECO, Toyota Hilux, vojenské sanitní automobily UAZ-452 Zdravotní, Škoda 1203 Zdravotní, HMMWV M997A3 Ambulance, Land Rover Defender 130 Td4 ve speciální zdravotnické nástavbě. Dále střední terénní automobily, vojenské střední terénní speciály, těžké nákladní automobily, kolové obrněné transportéry a další technika. Z moderních strojů byl v aréně k vidění Pandur, který je ve službách Armády České republiky. Mezi vozidly nedávné historie vynikala samohybná kanónová houfnice vz. 77 DANA.

Celý článek ...

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…

Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

26. 05. 2023
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany jsou…

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023
Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za…

Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

25. 05. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová a britský princ Edward dnes společně v chrámu…

Druhá přednáška z cyklu Pátrání po vojácích první světové války – v teorii i praxi

23. 05. 2023
O tom, jak se vyznat v digitalizovaných materiálech týkajících se československých legionářů, „nelegionářů“…

Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov


HISTORIE ZAHRANIČNÍCH OPERACÍ


INFORMACE – OZNÁMENÍ


Databáze - Evidence - Archivy


VÝSTAVY VYTVOŘENÉ VHÚ PRAHA


REZERVAČNÍ SYSTÉM


Národní památník hrdinů heydrichiády. Rezervační systém pro skupiny.

Rezervační systém vzdělávacího programu pro školy a další organizované skupiny návštěvníků. Možnost rezervace jen ve dnech úterý až pátek. Jazyk: čeština. Prohlídky v délce 60-90 minut, maximální počet osob ve skupině 30. Projekce dokumentárního filmu a výklad v kryptě a dle možností v chrámu sv. Cyrila a Metoděje.